Tik Tok nën investigim nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës - Business Magazine Albania

Tik Tok nën investigim nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës

TikTok është nën hetim nga një grup dypartiak i prokurorëve të përgjithshëm të SHBA për të përcaktuar nëse dizajni, funksionimi dhe promovimi i platformës popullore ndikon negativisht në shëndetin fizik ose mendor të përdoruesve të rinj në moshë.

Prokurorët e përgjithshëm po kërkojnë të zbulojnë nëse aplikacioni i videos me formë të shkurtër ka shkelur ligjet shtetërore për mbrojtjen e konsumatorëve.

Hetimi është hapi i rradhës ndaj “presionit” për mbrojtjen dhe sigurinë e fëmijëve në internet. Të martën në mbrëmje, presidenti Joe Biden bëri thirrje në mënyrë eksplicite për ndalimin e reklamave të synuara për fëmijët në mediat sociale.

Prokurorët do të shqyrtojnë dëmet e mundshme për të rinjtë që përdorin aplikacionin dhe atë që TikTok dinte për këto dëme. Kjo do të përfshijë ri-shikimin e teknikave që përdor TikTok për të rritur angazhimin, për të rritur kohën e kaluar në aplikacion dhe frekuencën e përdorimit.

Hetimi drejtohet nga prokurorë të përgjithshëm nga Kalifornia, Florida, Kentaki, Massachusetts, Nebraska, Nju Xhersi, Tenesi dhe Vermonti.

I njëjti grup po drejton gjithashtu një hetim ndaj Meta të Facebook, që dyshohet se ka promovuar Instagramin tek përdoruesit e rinj, pavarësisht nga njohuritë për dëmet e mundshme të tij.

cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0