Think Big, emisioni i ri i sipërmarrjes dhe këshillimit të karrierës në Businessmag - Business Magazine Albania

Think Big, emisioni i ri i sipërmarrjes dhe këshillimit të karrierës në Businessmag


Një cikël emisionesh do të vijnë nga Businessmag.al në bashkëpunim me programin RisiAlbania. Sipërmarrësit dhe të rinjtë që mund të bëhen pjesë e sipërmarrjes, apo mund të nisin vetë një të tillë, do të jenë në fokus të emisionit “Think Big”.

Një cikël intervistash, ndërveprimesh, informacionesh dhe diskutime në studio, pritet të shërbejnë për të rinjtë si një dritare informacioni, por mbi të gjitha, si burim frymëzimi për karrierën e tyre.

Falë bashkëpunimit, gjatë këtij viti pritet të ketë në kanalin tonë të YouTube dhe në të gjitha kanalet tona të transmetimit përfshirë rrjetet sociale, 12 emisione.

Artikulli u publikua më parë në faqen 62 të numrit 20 të revistës Business Magazine Albania. Ju mund të Shfletoni Këtu nr. 20 të saj.

Gerti Boshnjaku, Drejtor i “Think Big” thekson se objektivi është: “Të edukojmë të rinjtë për vlerat dhe orientimet e ndryshme të karrierës, t’i ndihmojmë ata të zgjedhin drejtimin e duhur për të ardhmen e tyre. Me këtë qëllim, programi ynë synon të edukojë, frymëzojë, mbështesë dhe fuqizojë të rinjtë që të ndërtojnë një të ardhme të sigurtë në Shqipëri”.

Përmes emisionit, do të prezantohen sipërmarrës të suksesshëm në fushën e teknologjisë, turizmit, agroturizmit, shërbimeve, biznesit social, ndërmjetësimit, prodhimit, etj. Ata do të na pasqyrojnë mënyrat e tyre të organizimit në punë, kulturën e koorporatës, vlerat dhe mundësitë e karrierës brenda kompanisë.

Në qendër të disa emisioneve do të jenë sipërmarrës të rinj, të cilët do të na tregojnë rrugëtimin e tyre “të freskët” e lehtësisht të aplikueshëm edhe nga të rinj me të njëjtin pasion.

Ne jemi entuziastë për ndarjen e kësaj përvoje fantastike me të gjithë ju. Jemi të bindur që do të jeni pjesë e tij, si persona të intervistuar, apo që keni përfituar informacione e nxitje të dobishme, për të bërë investimin më të mirë në karrierën tuaj.

/Artikulli u publikua më parë në faqen 62 të numrit 20 të revistës Business Magazine Albania. Business Magazine Albania është revista e parë dixhitale me përmbajtje origjinale në shqip të orientuar nga fusha e biznesit. Ju mund të Shfletoni Këtu nr. 20 të saj.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0