Thënie frymëzuese nga Tony Robbins


Tony Robbins është një nga trajnerët më të njohur dhe më popullor në botë. Ai u rrit shumë i varfër.

Njerku i tij, i cili punonte si tregtar, luftoi shumë për t’u kujdesur për familjen dhe shpesh ata nuk e përballonin dot të festonin Krishtlindjet apo Vitin e Ri.

Kur Robbins ishte adoleshent, mamaja e tij dëshironte që ai të bëhej një shofer kamioni në mënyrë që të fitonte dyfishin e parave që fitonte i ati, por ai vet zgjodhi të ndiqte pasionin në vend të parave. Ai vendosi të ndihmonte njerëzit në nevojë. Një vendim ky i zgjuar, duke parë që sot pasuria e tij vlen miliarda dollarë.

Ai është autor i shumë librave të suksesshëm si: Money”, “Master the Game” dhe “Awaken the Giant” within. Ai gjithashtu ka trajnuar disa nga njerëzit më të suksesshëm në botë si Oprah, Andre Agassi, Leonardo DiCaprio dhe Bill Clinton. Edhe pse teknikat e tij të trajnimit janë kundërshtuese, ai mbetet një nga personalitetet më të famshëm në botë.

Suksesi vjen si rezultat e punës së vazhdueshme dhe pse jo këshillave të një mentori të mirë. Prandaj, BusinessMag ju njeh me disa nga thëniet më të mira të Tony Robbins të cilat do t’iu frymëzojnë të ndryshoni jetën tuaj:

“Identifiko problemet e tua, por fokusoje energjinë dhe fuqinë tënde te zgjidhjet.”

“E shkuara nuk barazohet me të ardhmen tuaj.”

“Çdo problem është një dhuratë. Pa probleme ne nuk mund të rritemi.”

thenie-frymezuese-nga-tony-robbins-businessmag

“Në jetë ju duhet ose frymëzim ose dëshpërim.”

“Nëse nuk mundeni, atëherë ju duhet. Nëse ju duhet, atëherë ju mundeni.”

“Sukses do të thotë të bësh atë që do, kur ti do, ku ti e do, me kë e do, aq shumë sa ti do.”

“Ne nuk mund t’a ndryshojmë jetën tonë. Ne mund të bëjmë, kemi dhe jemi pikërisht çfarë dëshirojmë.”

“Kur je mirënjohës frika zhduket dhe begatia shfaqet.”

“Takimi i përgatitjes me mundësinë gjeneron atë që ne e quajmë fat.”

thenie-frymezuese-nga-tony-robbins-businessmag

“Nëse ju bëni atë që keni bërë gjithmonë, atëherë do të merrni atë që keni marrë gjithmonë. “

“Cilësia e jetës suaj është cilësia e mardhënieve tuaja.”

“Momentet kur ju merrni vendime janë ato q ëi japin formë fatit tuaj.”

“Një vendim i vërtetë matet nga fakti se ju keni marrë një veprim të ri. Nëse nuk ka asnjë veprim, ju nuk e keni vendosur me të vërtetë.”

“Në jetë, shumë njerëz e dinë çfarë bëjnë, por pak prej tyre bëjnë atë që dinë. Të dish nuk mjafton! Ti duhet të veprosh.”

thenie-frymezuese-nga-tony-robbins-businessmag

“Shumica e njerëzve dështojnë në jetë pasi u japin prioritet gjërave të vogla.”

“Njerëzit e suksesshëm bëjnë pyetje më të mira dhe si rezultat ata marrin përgjigje më të mira.”

“Unë ju sfidoj t’a bëni jetën tuaj një kryevepër. Ju sfidoj të bashkoheni në rradhët e atyre njerëzve të cilët jetojnë ato që mësojnë dhe bëjnë realitet ato që thonë.”

/GoalCast

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale