The Economist: "Shumica e kufizimeve të udhëtimit për Covid-19 duhet të hiqen" - Business Magazine Albania

The Economist: “Shumica e kufizimeve të udhëtimit për Covid-19 duhet të hiqen”

kufizimeve

Me vetëm 18% të njerëzve të vaksinuar plotësisht, Australia mbështetet në instrumentet më të çiltra të politikave: mbyllja e njerëzve deri në karantinë në objektet e miratuara nga qeveria për vende të tilla. Mënyra e vetme për të rihapur jetën në mënyrë të sigurte është vaksinimi i shumicës së njerëzve së pari dhe pastaj eksperimentimi, siç Singapori po merr parasysh. Zelanda e Re duhej ta anulonte këtë plan kur një mungesë e fuqisë punëtore e bëri qeverinë të thoshte se do të rihapte pak kufijtë pavarësisht nga një shkallë e ulët e vaksinimit.

Një grup i dytë qeverish po u kërkojnë njerëzve të jetojnë me virusin. Deri në qershor vetëm 13% e vendeve në Europë mbetën të mbyllura për udhëtarët ndërkombëtarë, krahasuar me 70% në rajonin e Azi-Paqësorit, sipas Organizatës Botërore të Turizmit të OKB-së. Vaksinimi e bën hapjen më të lehtë.

Për shkak se virusi përhapet në mënyrë eksponenciale, dhjetë raste të importuara çojnë në një shpërthim të një madhësie të ngjashme pas vetëm disa javësh, vëren Adam Kucharski, një epidemiolog. “Çdo gjë, përveç kufizimeve shumë të rrepta të udhëtimit, thjesht do t’i vonojë gjërat,” shton ai.

Kufizimet e sotme të udhëtimit supozohet të mbrojnë vendasit nga covid i importuar. Megjithatë, ata bëjnë një punë të dobët. Disa vende, kryesisht ishuj dhe vendet diktatoriale, kanë arritur të mbajnë virusin përmes kufizimeve vërtet drakoniane. Edhe kjo ka një kosto në drejtim të zvogëlimit të presionit për t’u vaksinuar shpejt. Vetëm 21% e Zelandës së Re mbi 12 vjeç janë plotësisht të vaksinuar, krahasuar me 68% të britanikëve. Vendet që vënë besimin e tyre në izolimin po e kanë të vështirë të rihapen.

Lexoni: Rriten infektimet nga COVID 19. Dy qytetarë humbin jetën

Shumica e vendeve kanë kufij tokësorë. Për ta izolimi nuk ishte kurrë i realizueshëm. Në vend të kësaj, ata kanë miratuar një rrëmujë konfuze, jologjike të rregullave. Amerika ndalon udhëtarët nga Britania dhe Bashkimi Europian, aleatët e saj më të ngushtë dhe partnerët tregtarë, dhe gjithashtu dy nga vendet më të mëdha të vaksinuara në botë, ndërsa pranon ata nga Azia Jug-Lindore, ku varianti Delta është i shfrenuar.

Pasi një variant i virusit ka filluar të përhapet në popullatën lokale, infeksionet dyfishohen çdo dy javë. Ndalimet e hyrjes bëjnë shumë pak ndryshim në ngarkesën e përgjithshme të rasteve.

Është e vështirë të arrihet në ndonjë përfundim tjetër nga sa kanë ata në lidhje me joefikasitetin e kuadrit aktual të politikave të shumë vendeve.

Mbajtja e kufijve të mbyllur pasi të gjithë ata që janë të gatshëm të vaksinohen janë vaksinuar, bëjnë shumë pak dhe virusi përfundimisht do të arrijë tek të gjithë.

Rregullat amerikane për ndalimin e europianëve që vijnë drejtpërdrejt nga Europa por i lejojnë ata të hyjnë pasi kanë kaluar dy javë në vende të tilla si Meksika apo Turqia ka zero bazë shkencore.

/theeconomist

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0