Tesla raporton fitime rekord pavarësisht se uli çmimet - Business Magazine Albania

Tesla raporton fitime rekord pavarësisht se uli çmimet

Kompania e makinave elektrike, e drejtuar nga miliarderi Elon Musk, raportoi të ardhura dhe fitime rekord në tremujorin e katërt të 2020-it, duke mposhtur pritshmëritë. Në një deklaratë në përditësimin e fitimeve, firma pranoi “pyetjet” se si do të ndikohet nga kostot më të larta të huamarrjes dhe një ekonomi më e dobët. Por ajo tha se mund të ulë çmimet pa sakrifikuar fitimin.

Në muajt e fundit të 2022, të ardhurat u rritën 37% në 24.3 miliardë dollarë, ndërsa fitimet u rritën me 59% në 3.7 miliardë dollarë.

“Ndërsa përparojmë në vitin 2023, ne e dimë se ka pyetje në lidhje me ndikimin afatshkurtër të një mjedisi të pasigurt makroekonomik, dhe në veçanti, me rritjen e normave të interesit,” tha firma.

Lexo edhe: Tregu “rënës” i teknologjisë ul miliarda nga vlera e markave më të vlefshme në botë

“Në afat të afërt, ne po përshpejtojmë udhërrëfyesin tonë për uljen e kostove dhe po ecim drejt ritmeve më të larta të prodhimit, duke qëndruar të fokusuar në ekzekutimin kundër fazës tjetër të udhërrëfyesit tonë.”

Shitjet e automjeteve elektrike u rritën vitin e kaluar, duke ndikuar në një rënie më të madhe në tregun global të makinave.

Por epërsia e Tesla-s është sfiduar nga konkurrenca e shtuar nga gjigantët tradicionalë të prodhimit të motorëve si Ford dhe General Motors, si dhe hyrjet më të reja në treg si Rivian dhe Lucid në SHBA dhe BYD dhe Nio të Kinës.

Firma dorëzoi një rekord prej 1.3 milion makinash për klientët vitin e kaluar, 40% më shumë se një vit më parë./ BBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0