Tesla pranë ndërtimit të makinave tërësisht autonome

Tesla pranë ndërtimit të makinave tërësisht autonome

Tesla

Gjigandi amerikan i makinave elektrike Tesla, deklaroi se është shumë pranë arritjes së nivelit 5 të autonomisë së drejtimit. Lajmin e dha vetë shefi ekzekutiv i Tesla, Elon Musk, në një video gjatë Konferencës Botërore të AI (Inteligjencës Artificiale) në Shanghai.

Musk përsëriti se prodhuesi i automjeteve elektrike ka zgjidhur shumicën e sfidave thelbësore drejt arritjes së autonomisë së Nivelit 5, ose thënë ndryshe një automjet me vetë-drejtim, që nuk ka nevojë për njeri pas timonit. Shefi i Tesla dhe SpaceX ripohoi kështu një synim të shprehur për herë të parë në vitin 2019.

“Jam i sigurt se funksionalitetet bazike të nivelit 5 do të mbërrijnë këtë vit”, tha Musk. “Nuk ka sfida thelbësore.”

Tesla po garon me prodhuesit e makinave dhe kompanitë teknologjike përfshirë Alphabet Ëaymo dhe Uber Technologies po investojnë miliarda në industrinë e makinave autonome.

Kompania synon të arrijë kulmin e industritë duke sjellë makinën e parë tërësisht pa shofer. Pandemia e COVID-19 e ka forcuar këtë çështje, duke e bërë thelbësore distancën sociale.

Tesla u bë pak ditë më parë prodhuesi i makinave me vlerën më të lartë në botë duke parakaluar edhe Toyotën.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0