Tesla pranë ndërtimit të makinave tërësisht autonome

Tesla

Gjigandi amerikan i makinave elektrike Tesla, deklaroi se është shumë pranë arritjes së nivelit 5 të autonomisë së drejtimit. Lajmin e dha vetë shefi ekzekutiv i Tesla, Elon Musk, në një video gjatë Konferencës Botërore të AI (Inteligjencës Artificiale) në Shanghai.

Musk përsëriti se prodhuesi i automjeteve elektrike ka zgjidhur shumicën e sfidave thelbësore drejt arritjes së autonomisë së Nivelit 5, ose thënë ndryshe një automjet me vetë-drejtim, që nuk ka nevojë për njeri pas timonit. Shefi i Tesla dhe SpaceX ripohoi kështu një synim të shprehur për herë të parë në vitin 2019.

“Jam i sigurt se funksionalitetet bazike të nivelit 5 do të mbërrijnë këtë vit”, tha Musk. “Nuk ka sfida thelbësore.”

Tesla po garon me prodhuesit e makinave dhe kompanitë teknologjike përfshirë Alphabet Ëaymo dhe Uber Technologies po investojnë miliarda në industrinë e makinave autonome.

Kompania synon të arrijë kulmin e industritë duke sjellë makinën e parë tërësisht pa shofer. Pandemia e COVID-19 e ka forcuar këtë çështje, duke e bërë thelbësore distancën sociale.

Tesla u bë pak ditë më parë prodhuesi i makinave me vlerën më të lartë në botë duke parakaluar edhe Toyotën.

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale