Tesla po ndihmon të gjithë të prekurit nga uragani Irma

Tesla po ndihmon të gjithë të prekurit nga uragani Irma


Pasi një shofer kërkoi që t’i shtohej jetëgjatësia e baterisë me 30 milje, për të dalë nga zona e evakuimit, të gjithë pronarët e modeleve S60 dhe 60D të Tesla, si dhe pronarët e modeleve X 60D dhe X70D iu është shtuar “në mënyrë magjike” jetëgjatësia e baterisë. Kjo do të zgjasë deri në 16 Shtator, njoftoi kompania.

Vitin e kaluar Tesla e ndërpreu prodhimin e baterive me sasi të ndryshme të energjisë për modelet e saj “lower-end”. Natyrisht, “lower-end” është një term relativ kur bëhet fjalë për një Tesla, të paktën deri sa modeli 3 me vlerë 35.000$ të bëhet gjerësisht i disponueshëm. Makinat në fjalë kanë çmime duke filluar nga 61.000$ deri në 74.000$. Numrat në emrat e tyre i referohen fuqisë në kilovat të baterive të tyre – një bateri low-end 60kw zgjat rreth 200 milje.

Por meqënëse Tesla nuk prodhon më bateri 60kw, ajo që këto makina aktualisht kanë është një bateri 75kw që është reduktuar artificialisht nga software-i në rangun e një baterie 60kw. Njerëzit që blejnë këto makina mund të zhbllokojnë fuqinë shtesë të baterisë duke paguar një tarifë tek Tesla, me vlerë disa mijëra $.

Lexoni: Elon Musk parashikon Luftën e Tretë Botërore

Disa studiues e kanë shpallur këtë si një strategji të shkëlqyer, pasi thjeshton prodhimin dhe lejon Teslën të prodhojë më shumë makina me të njëjtin dizajn themelor. Kompania mund t’i ofrojë ato si një lloj alternative për mijëra njerëz që presin të blejnë Modelin 3. Gjithashtu mund t’i shesë makinat e tij për më pak, duke përdorur tregun e blerësve që duan një Tesla por nuk mund të përballojnë modelet e shtrenjta, pa kanibalizuar shitjet e modeleve të shtrenjta.

Tesla është lavdëruar shumë në mediat sociale dhe në shtyp, pasi po ndihmon të gjithë shtetasit e Floridës me fuqi shtesë të baterisë, kur ata kanë nevojë më shumë për të.

Burimi: inc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0