Tesla parakalon Toyotan, vlen 207,2 miliardë dollarë

ka ndodhur një parakalim vërtetë historik në industrinë automobilistike. Për herë të parë, një kompani që prodhon makina elektrike kryeson renditjen e atyre me vlerën më të madhe në botë. Bëhet fjalë natyrisht për Tesla, krijesën e Elon Musk. Kompania, sipas të dhënave të agjencisë Bloomberg, falë 35 të fituar sot në bursë, ka kaluar vlerën e tregut të kompanisë japoneze Toyota.

Tesla sot vlen 207,2 miliardë dollarë, ndërkohë që japonezët mbetën në shifrën e 201.9 miliardë. Kur aksionet e kompanisë Tesla u listuan në bursë për herë të parë, në 29 qershor të vitit 2020, ato vlenin 17 dollarë. Sot ato tejkalojnë 1 mijë dollarët, me Musk që ka marrë një ”hakmarrje të ëmbël” ndaj të gjithë skeptikëve të 10 viteve më parë.

Jo vetëm ideja e përdorimit të mjeteve elektrike tashmë është realitet edhe në kompani tradicionale, por tashmë vetë Tesla ka prodhuar një shumëllojshmëri modelesh, ku spikasin edhe disa me kosto më të përballueshëm për publikun e gjerë, që ka shtuar në mënyrë domethënëse shifrat dhe bilancet e kompanisë.

BBC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale