Tesla kalon Volkswagen duke kapur shifrën e 100 miliard dollarë


Tesla ka arritur të rendisë Volkswagen në vendin e dytë në botë përsa u përket prodhuesve të makinave. Kjo vjen si pasojë e një rritjeje të shpejtë të aksioneve të Tesla, gjë që solli dhe rritjen e vlerës se kompanisë në treg në më shumë se 100 miliard dollarë.

Aksionet e Tesla janë më shumë se dyfishuar që nga tetori i kaluar, kur kompania raportoi fitime të shtuara.

Aksionet u rritën me 4% të mërkurën, duke i renditur ata në vend të dytë pas Toyota.

Gjithsesi, të gjithë janë të ndërgjegjshëm që kompania e Musk ka akoma shumë rrugë për t’u përballuar me prodhuesin gjigand japonez, pasi Toyota momentalisht ka një vlerë tregu prej 230 miliardë dollarë.

Disa analistë thonë që rritja e aksioneve të Tesla vjen si pasojë e arritjes së objektivave të kompanisë. Në muajt e fundit, Tesla inaguroi një fabrikë të re në Shanghai, me anë të të cilës arriti objektivat e prodhimit.

Këtë muaj Tesla raporton të këtë dorëzuar më shumë se 367.500 makina vitin e kaluar, më shumë se 50% nga viti 2018. Investitorët presin që fabrika e re të shërbejë si një trampolinë, e cila do t’u bëjë të mundur shtrirjen në një pjesë më të gjerë në tregun kinez.

Pavarësisht rritjes, shitjet e Teslas qëndrojnë relativisht të vogla, përballë konkurrentëve të saj.

Volkswagen dorëzoi më shumë se 11 milionë makina vitin e kaluar, ndërsa Toyota më shumë se 9 milionë në 11 muajt e parë të vitit 2019.

BBC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale