Tesla ka në pronësi superkompjuterin e pestë më të shpejtë në botë - Business Magazine Albania

Tesla ka në pronësi superkompjuterin e pestë më të shpejtë në botë

Super kompjuteri ka për qëllim të ndihmojë në mësimin e autopilotit Tesla se si të ngasë plotësisht në mënyrë autonome. Shefi i Inteligjencës Artificiale në Tesla Andrej Karpathy prezantoi super kompjuterin e ri të prodhuesit të veturave në një panair tregtar për njohjen e imazhit. Kompjuteri përbëhet nga gjithsej 5,760 GPU. Kjo i jep atij një prodhim total prej rreth 1.8 EFLOPS. Sipas listës aktuale të super kompjuterëve më të shpejtë, ai do të ishte i 5. Siç tha Karpathy, megjithatë, ai dhe ekipi i tij nuk kanë bërë ende standardet e nevojshme për t’u përfshirë në listën e TOP500, transmeton Telegrafi.

Super kompjuterët po ndihmojnë për të zëvendësuar sensorët e radarit dhe LIDAR. Super kompjuteri do të përdoret për të trajnuar inteligjencën artificiale dhe për të krijuar rrjete nervore. Me këtë, Tesla dëshiron të realizojë vizionin e një veture plotësisht autonome pa pasur nevojë për radarë ose sensorë LIDAR. Sepse Elon Musk është ende i bindur se lundrimi autonom, thjesht me kamera, është e ardhmja.

Përparësia e kësaj është se teorikisht funksionon kudo. Me një sistem të bazuar në LIDAR, hartat digjitale shumë precize duhet të krijohen paraprakisht për të gjitha vendet ku mund të jetë në lëvizje vetura vetë-drejtuese. Super kompjuteri Tesla vlerëson regjistrimet nga 8 kamera në veturë në kohë reale, secila regjistrim me 36 korniza në sekondë. Në mënyrë që të njohë mjedisin, përdoruesit e tjerë të rrugës, shenjat e rrugës, objektet, etj. në kohë reale dhe të reagojë ndaj tyre po aq shpejt sa një person, ai ka nevojë për këtë performancë jashtëzakonisht të madhe.

Rezultatet përdoren për të trajnuar rrjetet nervore. Në bazë të kësaj, çdo Tesla në fund të fundit duhet të jetë në gjendje të ngasë plotësisht në mënyrë autonome në të ardhmen pa pasur nevojë për një shofer.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0