Teknologjia e re e Xiaomi premton të karikojë telefonët celularë në 20 minuta

Gara në teknologjinë e karikimit wireless po bëhet e ashpër, me Xiaomi i cili prezantoi një zgjidhje të re, 80W i cili ofron karikim wireless të një bateri 4,000 mAh në 19 minuta. Xiaomi pretendon se mund të karikoni 50% në 8 minuta dhe 10% në vetëm 1 minutë. Rekordi i mëparshëm për karikimin wireless të Xiaomi ishte 50W me modelin Mi 10 Ultra.

Gjithashtu një raport i fundit nënvizon se teknologjia e karikimit wireless 100W mund të jetë gati në 2021. Duke qenë se Xiaomi ka arritur në 80%, objektivi i karikimit 100W nuk duhet i pamundur për vitin e ardhshëm. Megjithatë Xiaomi nuk ka dhënë një afat se kur teknologjia do të shfaqet tek celularët, por me shumë gjasa vitin e ardhshëm.

LEXO: Me vetëkarikim, startupi i baterisë mijëra-vjeçar NDB tërheq klientët e parë

Së fundi ka shumë pikëpyetje në lidhje me degradimin që mund ti shkaktojë baterisë karikimi i shpejtë. Një prej kompanive që ka investuar në këtë drejtim, Oppo, është shprehur se karikimi 125W ul kapacitetin e bateri në 80% vetëm pas 800 ciklesh.

GIZMONOVA

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale