"Të vraposh pa këmbë". Historia frymëzuese e Blake Leeper
Përditësuar së fundmi: 10/08/2018

“Të vraposh pa këmbë”. Historia frymëzuese e Blake Leeper

Share
nga Neada Muçaj
Gus 10, 2018

Patrick “Blake” Leeper lindi më 31 gusht 1989 në Kingsport, Tennessee. Blake lindi pa këmbë poshtë gjurit, dhe që kur ishte 9 muajsh ai ka përdorur vetëm proteza. Në fëmijërinë e tij, Blake u bë pjesë e shumë sporteve si bejsboll, basketboll, etj. 

Leeper bëri daljen e tij të parë në vitin 2009 në Rio de Janeiro. Në vitin 2011 ai fitoi një medalje argjendi në Kampionatin Botëror 4 x 100 m në klasifikimin Relay T42-46 me një kohë rekod prej 42.84. Leeper u zgjodh nga US Paralympics për të përfaqësuar ekipin amerikan

në Rio 2016.

Në këtë video Leeper rrëfen për jetën e tij dhe momentet kur donte të hiqte dorë. Leeper thotë se jeta është 10% ajo që ndodh dhe 90% si i përballon ato që ndodhin.

“Ajo që më mbetet mua të bëj është të buzëqesh, të dalë nga dera me këto këmbë dhe të përballem me çfarëdolloj gjëje që jeta më sjell.”

 

Kur sheh veten në pasqyrë duhet të thuash KY JAM UNË. Në atë moment ti mer kontrollin e jetës tënde. Je i shkurtër, je i gjatë, je kështu, je ashtu, pranoi të gjitha sepse ky është 10% që jeta të ka dhënë. Por mos harro 90% është ajo çfarë ti zgjedh të bësh dhe nëse e kupton këtë koncept asgjë nuk mund të të ndalë.

/Leeper

Subscribe në kanalin tonë në YouTube