Të nominuarit për Oscar do të marrin dhurata me vlerë rreth 140,000 dollarë, por ato mund të vijnë me një faturë të “hidhur” tatimore - Business Magazine Albania

Të nominuarit për Oscar do të marrin dhurata me vlerë rreth 140,000 dollarë, por ato mund të vijnë me një faturë të “hidhur” tatimore

Ceremonia e 94-ët e çmimeve Oscar do të mbahet sot, teksa yjet e Hollivudit do të mblidhen në Teatrin Dolby të Los Anxhelosit me shpresën për të fituar një statujë Oscar. 25 prej të nominuarve do të marrin një çantë dhuratë me vlerë pak më shumë se 137,000 dollarë.

Çanta e dhuratave “Everybody Wins” shpërndahet nga Distinctive Assets me bazë në LA për pesë të nominuarit në secilën nga katër kategoritë e aktrimit dhe të nominuarve për “Regjisori më i mirë”. Është një koleksion dhuratash që përfshin gjithçka, nga vaji i ullirit i mbushur me ar deri te operacionet plastike me vlerë 10,000 dollarë.

Por nëse pranohet, mund të krijojë një barrë të madhe tatimore për marrësit.

Çantat e dhuratave janë të tatueshme sepse ato nuk janë në të vërtetë “dhurata” që janë dhënë “vetëm nga dashuria, respekti ose impulse të ngjashme për marrësit”, sipas një faqeje të dedikuar në faqen e internetit të IRS për çanta dhuratash që u jepen anëtarëve të industrisë së argëtimit. .

“Nëse mendoni “cili është qëllimi i ofrimit të atyre artikujve, produkteve ose shërbimeve?”, padyshim që është shpresa që personi i famshëm do ta përdorë atë produkt, do të shkojë në ato pushime,” Eric Bronnenkant, kreu i taksave në Betterment, thotë për CNBC Make It. “Ata po përpiqen të ndikojnë në sjellje.”

Vlera e dhuratave llogaritet si e ardhur dhe taksohet. Për ata që fitojnë shumë në Kaliforni, siç janë aktorë të Hollivudit, kjo mund të nënkuptojë një normë tatimore mbi 50%, thotë Bronnenkant.

Distinctive Assets ka dërguar çanta dhuratë për 20 vjet. Secili prej marrësve, të cilët këtë vit përfshijnë emra si Will Smith, Penelope Cruz dhe Olivia Colman, marrin një formular që themeluesi Lash Fary e hartoi me një avokat tatimor, duke shpjeguar se dhuratat e biznesit janë të tatueshme dhe se ata duhet të konsultohen për këtë, thotë Fary për CNBC.

Këtë vit, oferta më e shtrenjtë është një udhëtim i paguar me të gjitha shpenzimet në Kalanë e Torinos në Skoci. Mysafirët që pranojnë ofertën do të kenë akses të plotë në kështjellën e shekullit të 17-të, të kompletuar me të gjitha shërbimet. Vlera e qëndrimit për tre netë është 50,000 dollarë.

cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0