Të bësh biznes nisur nga vala e të nxehtit - Business Magazine Albania

Të bësh biznes nisur nga vala e të nxehtit

vala e të nxehtit

Pas shumë ditëve me temperatura rekord në 28 shtete në SHBA, që shtrihen nga Kalifornia në New Hampshire, sipas Qendrës së Parashikimit të Klimës së Shërbimit Kombëtar të motit, shumë gjallesa i shohim më shumë rreth e rrotull. “Lakuriqët i shohim gjithnjë e më shumë, ndërsa e dimë që gjitarët fluturues grumbullohen në parajsa të errëta me temperatura më të ulëta, minjtë po lëvizin në ambiente të mbyllura dhe, në përgjithësi, parazitët janë në marshim, thotë Trent Ragar, 41 vjeç, themeluesi i Natural State Pest Control, një biznes me bazë në Lowell, Arkansas.

Lexoni: Micky Haxhiislami: Si po zhvilloj biznes në diasporë

“Verat më të gjata dhe dimrat më të ngrohtë krijojnë një popullatë të lulëzuar insektesh,” shton Ragar. Edhe “shumë pronarë shtëpish, po bëjnë thirrje për ndihmë profesionale me trajtime rutinë parandaluese.”

Përveç studimit të efekteve të ndryshimeve klimatike, industria e kontrollit të dëmtuesve po sheh gjithashtu një rritje në biznes si rezultat i pandemisë.

“Ne pamë rritje në të gjithë sistemin tonë dhe në zona të reja në një kohë kur familjet nuk ishin në gjendje të udhëtonin ose të shijonin aktivitetet larg shtëpisë së tyre,” thotë Amy Yemm, 43, VP e operacioneve në Mosquito Joe. “Ne zbuluam se njerëzve iu kujtua rëndësia e kohës së familjes në oborrin e shtëpisë së tyre dhe ata e donin atë pa probleme.”

Për të vazhduar me rritjen e shpejtë të industrisë, disa biznese të kontrollit të dëmtuesve dolën me mënyra inovative për të ruajtur vrullin.

Këtu janë tre strategji:

Ndërtoni një strategji të fortë rekrutimi digjtial

Për të mbajtur ritmin me kërkesën në rritje për shërbimet e kontrollit të dëmtuesve në këtë sezon të ngjeshur, Dave Macchia, 55 vjeç, VP i operacioneve në Mosquito Squad, në Richmond, Virginia, thotë se gjithçka ka të bëjë me rekrutimin dhe mbajtjen e punonjësve. Ai thotë se me rritjen e numrit të punëtorëve sezonalë, industria ka gjasa të rekrutojë çdo vit. Përveç mbajtjes në hap me normat e pagave të tregut, Macchia thotë se kompania duhet të përshtatet, duke shfrytëzuar metodat digjitale të rekrutimit.

Punëdhënësit i janë drejtuar gjithnjë e më shumë IA për të gjetur kandidatë të rinj për punë, për të shfaqur CV dhe për të përmirësuar procesin e intervistës. Kompanitë mund të hulumtojnë reputacionin digjital të kandidatëve në platformat sociale si LinkedIn dhe Twitter dhe të përdorin një mjet vlerësimi para punësimit si iMocha, për të kapërcyer hendekun e aftësive.

Rregulloni vazhdimisht projeksionin e rrjedhës së punës

Për industrinë e kontrollit të dëmtuesve, sezonet e pikut ndryshojnë vazhdimisht. Ndaj, është e nevojshme të ndryshoni rrjedhën tuaj të punës herë pas here. Adam Carace, 33 vjeç, CEO i Pest-End, thotë se kompania dikur e mbyllte për sezonin e ngrohtë rreth fillimit të tetorit, por tani sheh mot më të ngrohtë në nëntor dhe madje dhjetor. Carace thotë se ai ndryshoi projeksionin e kompanisë për shkak të një tremujori të parë më të ngadaltë dhe një tremujori të katërt më të ngarkuar se në vitet e kaluara.

Për të ndërtuar një sistem më të mirë menaxhimi, Carace zbatoi gjithashtu një Sistem Operativ Sipërmarrës që integron një grup të plotë mjetesh për të monitoruar performancën e biznesit në mënyrë periodike.

Lexoni: 5 cilësitë e sipërmarrësve superiorë

Kujdesuni për palët tuaja të interesit

Për të parandaluar që punonjësit të vuajnë nga lodhja nga nxehtësia, Ragar i Natural State Pest Control thotë se kompania ka reduktuar orët e punës për teknikët e dëmtuesve për herë të parë në historinë e kompanisë për shkak të valës së të nxehtit këtë vit.

Sa i përket Pest-End, Carace thotë se pandemia dhe inflacioni kanë detyruar shumë biznese të vogla të ndalojnë përdorimin e shërbimeve të saj, por kompania po ofron shërbime pa pagesë për disa pronarë të restoranteve të vegjël. Carace thotë se është e rëndësishme të ruhet ajo marrëdhënie e biznesit të vogël gjatë kësaj kohe trazirash.

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0