Tastiera e re e Microsoft për iPhone lehtëson shkrimin e mesazheve - Business Magazine Albania

Tastiera e re e Microsoft për iPhone lehtëson shkrimin e mesazheve


Me Windows Phone që rezultoi një dështim dhe Windows 10 Mobile e cila nuk po rritet shpejt, misioni i ri i Microsoft për të dominuar iPhone me aplikacionet e veta vazhdon.

Aplikacioni më i ri i Microsoft është një zëvendësim i tastierës e quajtur Word Flow. Tastiera e lirë, e cila tani është e disponueshme vetëm në anglisht në SHBA, është dizenjuar për ta bërë më të thjeshtë shkrimin e mesazheve me një dorë të vetme.

Word Flow mund të përdoret si një tastierë tipike QWERTY. Në mënyrë alternative, ju mund të shkruani mesazhet duke rrëshqitur mbi gërmat për të formuar shpjet fjalë dhe fjali, një tipar ku pioneri i parë ishte Swype.

Por karakteristika e vecantë e tastierës është modaliteti me “hark,” në momentin që aktivizohet, tastiera sistemohet në formën e një harku (për ata që shkruajnë qoftë me të majtën, qoftë me të djathtën), gjë që e bën më të thjeshtë të shkruhet me një dorë, veçanërisht në iPhone të mëdhenj.

Ashtu si çdo tastierë e mirë telefoni, Word Flow vjen me një algoritëm për të parashikuar fjalën e ardhshme për të shkruar tekste më shpejt. Gjithashtu mund të personalizohet edhe backgroundi i aplikacionit.

12

 

/Mashable

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0