Tani përdoruesit e Telegram nuk kanë nevojë për një numër telefoni – ata mund të blejnë një të rremë me kripto - Business Magazine Albania

Tani përdoruesit e Telegram nuk kanë nevojë për një numër telefoni – ata mund të blejnë një të rremë me kripto

Telegram lëshoi sot një version të ri të aplikacionit të tij të koduar të mesazheve që lejon regjistrimin e llogarive duke përdorur identitete të blera të bazuara në blockchain në vend të numrave realë të telefonit. Për më tepër, versioni 9.2 përfshin aftësinë për të fshirë automatikisht mesazhet në një kohëmatës për biseda të reja.

Përdoruesve iu kërkua të përdornin numrin e tyre të telefonit celular për t’u regjistruar në Telegram, ngjashëm me aplikacionet e tjera të mesazheve si Signal dhe WhatsApp. Ndërsa Telegram pohon se numri juaj i telefonit nuk është kurrë i dukshëm për njerëzit e panjohur, ai është ende një identifikues që në thelb ju ndalon të mos keni anonimitetin e plotë.

Lexo edhe: WhatsApp rrit numrin e anëtarëve brenda një grupi

Për të marrë një numër anonim, duhet të shkoni të blini një përmes blockchain-it “Fragment”, të cilin e paguani duke përdorur “Toncoin” . Fatkeqësisht, për banorët e interesuar të SHBA-së, Fragment nuk funksionon në vend. Por nëse keni akses për të blerë numrin, ai tani mund të përdoret në aplikacionin Telegram.

Në iOS, Telegram nuk e përmend veçorinë e numrit anonim në përshkrimin e App Store. Megjithatë, gjatë procesit të regjistrimit, mund të futni manualisht kodin e shtetit +888 dhe më pas do të kërkojë numrin tuaj anonim. Megjithatë, me versionin më të fundit të Telegram në Android, “Numrat Anonim” shfaqet në listën e vendeve./ The Verge

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0