Sulm terrorist në Vjenë, viktima e të plagosur

Të shtëna më armë në qendër të Vjenës pranë sinagogës, Seitenstettengasse. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:00 me orën lokale. Në fillim u raportua për një të vdekur ndërsa tani ka shkuar në 7 numri i personave që kanë humbur jetën. Mes viktimave èshtë dhe një agjent policie. Sipas mediave të huaja, një person ka shpërthyer veten e tij, ndërsa disa të tjerë kanë qëlluar me armë zjarri tip kallashnikov. Policia në Vjenë ka konfirmuar se po i përgjigjet një incidenti në qendër të qytetit. “Urgjente! Aktualisht ka një operacion të madh policor në #InnerenStadt. Aktualisht janë duke u mbledhur informacione më të sakta. Sapo të kemi më shumë detaje, do t’i zbulojmë”, shkroi policia në një postim.

Burime nga ministria e Brendshme bën me dije se bëhet fjalë për një “sulm terrorist” dhe se ka 7 të vdekur dhe të plagosur. Një prej atentatorëve është qëlluar për vdekje nga policia, ndërsa një tjetër është arratisur. Siguria e brendshme e komunitetit hebre në Austri ka udhëzuar të gjithë qytetarët hebrenj të mos largohen nga banesat ose shtëpitë e tyre. Ministri i brendshëm austriak Karl Nehammer tha se ai besonte se incidenti ishte një “sulm i dukshëm terrorist”.

Një numër i të dyshuarve të armatosur me pushkë filluan sulmin në gjashtë vende, tha policia. Mes të plagosurve ishte edhe një oficer policie.Një sulmues u qëllua për vdekje nga oficerët gjatë një incidenti në shkallë të gjerë të sigurisë. Policia u ka bërë thirrje njerëzve që të shmangin zonën dhe të mos marrin transportin publik.

Blloqet rrugore janë vendosur rreth qendrës së qytetit. Pamjet e postuara në mediat sociale treguan njerëz duke vrapuar ndërsa dëgjohej ajo që raportohej të ishte e shtëna me armë. “Për momentin mund të konfirmoj se besojmë se ky është një sulm i dukshëm terrorist,” i tha Ministri i Brendshëm Karl Nehammer transmetuesit austriak ORF. Një nga vendet e të shtënave thuhet se ishte në një rrugë pranë një sinagoge.

Udhëheqësi i komunitetit hebre Oskar Deutsch shkroi në Tëitter se ishte e paqartë nëse sinagoga e Vjenës ishte shënjestruar në sulm pasi ishte e mbyllur në atë kohë. “Dukej si fishekzjarre, atëherë e kuptuam se ishin të shtëna,” tha një dëshmitar okular i cituar nga transmetuesi publik ORF, sipas agjencisë së lajmeve AFP. Një oficer që ruante sinagogën u plagos, njoftoi gazeta Kronen Zeitung. Presidenti francez Emmanuel Macron shkroi në Twitter se Evropa nuk duhet të “heqë dorë” përballë sulmeve. “Ne francezët ndajmë tronditjen dhe pikëllimin e popullit austriak, të goditur këtë mbrëmje nga një sulm në zemër të kryeqytetit të tyre, Vjenë. Pas Francës, një mik i yni sulmohet. Kjo është Evropa jonë. Armiqtë tanë duhet ta dinë kush ata po merren me të, “tha ai.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale