Studiuesit përdorin AI për të analizuar shpërthimet kozmike - Business Magazine Albania

Studiuesit përdorin AI për të analizuar shpërthimet kozmike

AI

Hulumtimi i ri po kryhet duke përdorur inteligjencën artificiale (AI) për të analizuar shpërthimet kozmike. Një lloj AI i njohur si, mësimi i makinerive, do të përdoret për të bërë simulime të shpërthimeve të yjeve të quajtura supernova, që lëshojnë elementë të tillë si kalciumi dhe hekuri përsëri në univers.

Hulumtimi nga Universiteti i Warwick synon të ndihmojë astronomët të kuptojnë më shumë se pse dhe si ndodhin supernova. Autori kryesor i hulumtimit, Dr Mark Magee tha se ndërsa një modeli aktualisht merrte deri në 90 minuta për t’u krijuar, AI do të mundësonte krijimin e mijëra modeleve të supernovave në më pak se një sekondë.

 

shpërthim kozmik

 

AI gjithashtu do ta bënte kërkimin më të saktë, duke ndihmuar në përcaktimin e modeleve që përputhen me shpërthimet e jetës reale, tha universiteti.

Ai shtoi se përparimet në mësimin e makinerive e kishin bërë të mundur kërkimin me studimet e ardhshme duke përfshirë një larmi më të madhe shpërthimesh dhe supernovash.

“Qasjet e të mësuarit me makinë si kjo mundësojnë studime të një numri më të madh supernovash, në detaje më të mëdha dhe me më shumë qëndrueshmëri sesa qasjet e mëparshme”, tha Dr Thomas Killestein.

bbc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0