Studimi: Masat bllokuese parandaluan miliona vdekje nga COVID-19

Vendimet për izolime në të gjithë botën kanë parandaluar me miliona vdekje si pasojë e koronavirusit sipas disa studime të reja të botuara të hënën.

Sipas një studimi të Kolegjit Mbretëror të Londrës, rreth 3 milionë vdekje u shmangën në njëmbëdhjetë vende si në Austri, Belgjikë, Britani, Danimarkë, Francë, Gjermani, Itali, Norvegji, Spanjë, Suedi dhe Zvicër, për shkak të masave bllokuese përfshirë mbylljen e bizneseve e shkollave.

Sipas gjetjeve të një studimi tjetër të kryer në Shtetet e Bashkuara dhe botuar së bashku me studimin britanik të hënën, rreth 530 milionë raste personash të infektuar me COVID-19 u parandaluan apo infektimi i tyre u shty në kohë, për shkak të politikave kufizuese të zbatuara në Kinë, Korenë e Jugut, Itali, Iran, Francë dhe Shtetet e Bashkuara.

Ndërkohë të dielën senatori republikan Rick Scott akuzoi Kinën se po përpiqet të sabotojë përpjekjet e SHBA-së për zhvillimin e një vaksine për të luftuar koronavirusin.

Informacionet janë të komunitetit tonë të zbulimit. Unë jam anëtar i komisionit të Forcave të Armatosura kështu që qartësisht ka gjëra të cilat nuk mund t’i diskutoj. Ka prova se ata janë përpjekur ose ta sabotojnë ose ta ngadalësojnë këtë proces”, tha zoti Scott për BBC-në, por nuk pranoi të japë më shumë detaje rreth pohimeve të tij.

Senatori tha se Kina “nuk do të gëzohej” nëse Shtetet e Bashkuara ose Britania do ta zhvillonin vaksinën përpara kujtdo tjetër.

Asnjë zyrtar kinez nuk i është përgjigjur akuzës së zotit Scott. Në Evropë, e cila ka pësuar humbje të mëdha në njerëz si pasojë e virusit, disa vende po rihapen ngadalë, të tjera kanë hapur kufijtë për vizitorë nga shtete evropianë. Zyrtarë të Bashkimit Evropian kanë thënë se shpresojnë t’i hapin të gjithë kufijtë për udhëtarët në fillim të muajit korrik.

VOA

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale