Stjuardesat e Virgin Atlantic tani mund të veshin dhe pantallona

Stjuardesat e Virgin Atlantic tani mund të veshin dhe pantallona


Virgin Atlantic do të lejojë stjuardesat femra të mos përdorin makeup gjatë fluturimit.

Linja ajrore gjithashtu do t’i lejojë ato të veshin pantallona si pjesë e uniformës së tyre standarde.

Ishte një ndryshim i rëndësishëm në një industri ku femrat stjuardesa shpesh duhet të jenë sa më të paraqitshme, të kujdesen për pamjen e tyre të jashtme duke i shtuar kësaj dhe faktin që janë më pak të paguara se meshkujt.

Edhe linjat low-cost, si easyJet dhe Ryanair, kanë rregulla më të buta në dukjen e staftit gjatë fluturimit. Ndërsa kompanitë ajrore që ofrojnë një shërbim më të shtrenjtë i udhëzojnë stjuardesat se çfarë makeup-i duhe të blejnë dhe të përdorin.

Mark Anderson, nënkryetar ekzekutiv i konsumatorit pranë Virgin Atlantic, tha se kompania ka dëgjuar përshtypjet e njerëzve dhe rregulli i ri do të mund ta lejojë ekipin e Virgin të shprehë më shumë veten në punë.

Sipas udhëzimeve të rregullores së uniformës nga 2015, të gjitha ekipet femra pritet, si minimum, të vënë buzëkuq dhe ruzh për faqet, të “pastrojnë dhe kujdesen” për vetullat e tyre dhe të fshehin “të metat e dukshme … kudo që të jetë e mundur”.

Stafit të British Airways i kërkohet minimalisht të përdorë buzëkuq, ndërsa stafi i Emirates inkurajohet t’i nënshtrohet një rutine të përbërë prej shtatë hapash, duke përfshirë një nuancë buzëkuqi që përputhet me kapelen. Ekuipazhi i kabinës United kërkohet të aplikojë makeup “konservativisht” dhe të shmangë “ngjyrat ekstreme”.

/Independent

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0