Startupi Clever Taxi, nga një ide në Startup Weekend në një investim prej 10 milionë € » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 24/06/2017

Startupi Clever Taxi, nga një ide në Startup Weekend në një investim prej 10 milionë €

Share
nga Anerola Torollari
Qer 24, 2017
Studied at Faculty of Science, Content Editor Biznesi at Business Magazine
lexo me teper >

Clever Taxi, një kompani rumune 7 vjeçare, shpalli bashkëpunimin e saj me MyTaxi, për një shumë jo më pak se 10 milionë €.

Clever Taxi, me një klientelë prej 600 000 përdoruesish, u themelua nga Mihai Rotaru (CEO) dhe Alex Dumitru (CTO), pasi ata morën pjesë me këtë ide në Startup Weekend Budapest 2010. Vetëm një vit më vonë, ata përfituan një investim nga Andrei Pitis, investitor i njohur rumun. Në vitin 2014, ata morën një investim akoma më të madh nga Calin Fusu dhe nga kompania e tij, BestJobs.

Lexoni: Post Startup Weekend Tirana: Fituesit dhe risitë e eventit

MyTaxi ishte ndër kompanitë e para që hodhi në treg “hailing apps” në vitin 2009 dhe më pas u ble nga Mercedes në vitin 2014.

Clever Taxi nuk është i vetëm në Rumani pasi StarTaxi, Taxify dhe një kompani tjetër rumune janë konkurrent të drejtpërdrejtë të saj. Gjithashtu, kompani më të mëdha të këtij sektori, si Uber, kanë filluar në nxjerrin në treg “hailing apps” të tyre.

*E-hailing është procesi ku një person mund të porosisë një mjet transporti me kompjuter ose celular.

Burimi: 150sec

Evente

Hardh Fest 2017

Shtator 7, 2017
9:00 AM - Shtator 10 9:00 PM

Doing Business 2017

Shtator 28, 2017
në orën 09:00 - 29 Shtator Sep 29 në orën 20:00