Startupi Clever Taxi, nga një ide në Startup Weekend në një investim prej 10 milionë € - Business Magazine Albania

Startupi Clever Taxi, nga një ide në Startup Weekend në një investim prej 10 milionë €


Clever Taxi, një kompani rumune 7 vjeçare, shpalli bashkëpunimin e saj me MyTaxi, për një shumë jo më pak se 10 milionë €.

Clever Taxi, me një klientelë prej 600 000 përdoruesish, u themelua nga Mihai Rotaru (CEO) dhe Alex Dumitru (CTO), pasi ata morën pjesë me këtë ide në Startup Weekend Budapest 2010. Vetëm një vit më vonë, ata përfituan një investim nga Andrei Pitis, investitor i njohur rumun. Në vitin 2014, ata morën një investim akoma më të madh nga Calin Fusu dhe nga kompania e tij, BestJobs.

Lexoni: Post Startup Weekend Tirana: Fituesit dhe risitë e eventit

MyTaxi ishte ndër kompanitë e para që hodhi në treg “hailing apps” në vitin 2009 dhe më pas u ble nga Mercedes në vitin 2014.

Clever Taxi nuk është i vetëm në Rumani pasi StarTaxi, Taxify dhe një kompani tjetër rumune janë konkurrent të drejtpërdrejtë të saj. Gjithashtu, kompani më të mëdha të këtij sektori, si Uber, kanë filluar në nxjerrin në treg “hailing apps” të tyre.

*E-hailing është procesi ku një person mund të porosisë një mjet transporti me kompjuter ose celular.

Burimi: 150sec

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0