Startup Grind Tirana, vendi i takimit të sipërmarrësve të ardhshëm


Startup Grind është një komunitet global i startup-eve i krijuar me qëllimin për të edukuar, frymëzuar dhe ndërlidhur sipërmarrësit nga e gjithë bota me njëri-tjetrin. Evenimenti organizohet në më shumë se 250 qytete dhe 105 vende në të gjithë botën ku marrin pjesë themeluesë lokalë, inovatorë, investitorë të suksesshëm të cilët ndajnë historitë e nisjes së biznesit dhe mësimet e mësuara në rrugën e ndërtimit të kompanive të suksesshme. Startup Grind mbështetet në nivel global nga Google for Entrepreneurs.

Intervistat mujore në Startup Grind me një të ftuar të fushës së biznesit dhe investimeve japin një mundësi të shkëlqyer për networking dhe vendosjen e lidhjeve afatgjata dhe të besueshme midis aktorëve pjesëmarrës në event. Duke parë impaktin pozitiv në dhënien e shembujve konkretë për të rinjtë që kanë ide dhe duan të katapultohen në botën e biznesit, Business Magazine ju fton të merrni pjesë dhe të shpalosni idetë tuaja, sugjerimet, inovacionin dhe të jeni pjesë aktive e komunitetit më të madh në vend të startup-eve. Për më shumë informacione ju ftojmë të vizitoni adresën StartupGrind.com.

Vlerat e Startup Grind

  • Të bëjmë miq dhe jo thjesht kontakte.
  • Të japim përpara se të marrim.
  • Të ndihmojmë të tjerët përpara se të ndihmojmë veten.

Ekipi i Startup Grind Tirana

Startup Grind Tirana deri tani numëron 25 sipërmarrës të ftuar që kanë ndarë me ne historitë e tyre të suksesit dhe jo vetëm. Të ftuarit e Startup Grind kanë qenë nga fusha të ndryshme. Më poshtë po ju prezantojmë me ta.

Gentian Likaj – themelues dhe CEO i Communication Progress

Lexoni: Gentian Likaj në Startup Grind Tirana 

Linda Shomo – themeluese dhe CEO e Easypay Albania

Lexoni: Linda Shomo, CEO e EasyPay, folëse e “The key to success 2.0”

Alejtin Berisha – bashkë-themelues i iziSurvey.com

Lexoni: Aljetin Berisha në Startup Grind Tirana

Amarda Toska dhe Ermal Mamaqi – themeluesë të Ami Event

Lexoni: Amarda Toska & Ermal Mamaqi në Startup Grind Tirana

Ludovic Laventure – themelues i M-Pay

Lexoni: Ludovic Laventure në Startup Grind Tirana

Romeo Sherko – themelues dhe CEO i ikubINFO Ltd

Lexoni: Romeo Sherko në Startup Grind Tirana

Baybars Altuntas– sipërmarrës serial, investitor ëngjëll dhe lider i shumë kompanive globale përgjegjëse për projekte me karakter social.

Lexoni: Kush eshte Baybars Altuntaş? I ftuari special i Startup Grind Tirana

Klodian Allajbeu MD – bashkë-themelues dhe CEO i spitalit Amerikan

Lexoni: Klodian Allajbeu në Startup Grind Tirana

Avni Ponari – CEO i Sigal Uniqa Group Austria

Lexoni: I ftuari i Startup Grind Tirana, një kontribues i zhvillimit të ekonomisë shqiptare

Renis Tershana ka themeluar R&T Group, themelues i EDS Foundation, president i Albanian Federation of Aeronautics, themelues dhe drejtor i AirCadetsAlbania Foundation.

Lexoni: Shpallet lista e më të pasurve, ja cilët janë 10 shqiptarët që kryesojnë listën

Genci Likoskendaj themelues i CCS Computer & Copier Systems dhe bashkë-themelues i Tetra Solutions

Lexoni: Etika dhe morali në suksesin e një kompanie. Takim me sipërmarrësin Genci Likoskëndaj

Gazmend Haxhia, President i A.S.G Group, sipërmarrës, i cili ka themeluar rreth 11 kompani dhe aktualisht menaxhon 6 prej tyre.

Mërgim Cahani është themelues dhe CEO i Gjirafa, Inc (gjirafa.com), Motorri i kërkimit shqiptar si dhe bashkë-themelues i iziSurvey.

Lexoni: Mërgim Cahani në Startup Grind Tirana

Monika Farka është një sipërmarrëse me mbi 20 vjet eksperiencë në konsultim në Ballkan, themeluese e DYNAMICS PARTNERS

Julien Coustaury është partner manaxhimi i Fil Rouge Capital, bashkë-themelues dhe sipërmarrës rezident i ABC Accelerator në Slloveni.

Lexoni: Post Startup Grind me Julien Coustaury: “Jepni më të mirën, bëni maksimumin”

Dan Shechtman është profesor në shkencat materiale në Institutin e Teknologjisë në shtetin e Israelit, pjesë e departamentit të Laboratorit “Ames” të energjisë në SHBA dhe profesor i shkencave materiale në Universitetin e shtetit të Iowa në SHBA. Prof. Shechtman është vlerësuar në vitin 2011 me Çmimin Nobel në Kimi për zbulimin e “quasicrystals”.

Lexoni: Startup Grind Tirana mirëpret folësin e rradhës Prof. Dan Shechtman

Edi Demaj bashkëthemelues dhe COO i Rocket Fiber

Lexoni: Post Startup Grind, Edi Demaj: “Kam ardhur të t’a bëj jetën më të mirë. Nëqoftëse nuk beson, provo.”

Miranda Ademaj është CEO dhe themeluese e “Skënderbeg Alternative Investimet AG”.

Lexoni: Post Startup Grind me Miranda Ademaj: “Dashuroje atë që do të bësh.”

Ardit Gjebrea është një artist me një karrierë si këngëtar, kompozitor, prezantues, drejtues shfaqjesh dhe producent. Ai është themelues i studios muzikore “Jon Music”.

Lexoni: Post Startup Grind, Ardit Gjebrea: “Nuk Duhet Të Jesh Një Ndër… Ti Duhet Të Jesh Ti.”

Agron Shehaj është një prej sipërmarrësve novator më të suksesshëm në Shqipëri dhe më gjerë. Ai është themelues i disa prej kompanive të suksesshme brenda dhe jashtë vendit me fokus ofrimin e produkteve dhe shërbimeve të marketingut online për tregjet europiane.

Lexoni: Post Startup Grind, Agron Shehaj: “Duhet Të Përqëndrohesh Më Shumë Tek Njerëzit Dhe Jo Tek Idea.”

Antonela Hako është bashkë-themeluese dhe qëndron në krye të departamentit të shitjes dhe marketingut në “Hako shpk”, një nga kompanitë më të mëdha të sallamit në Shqipëri dhe Rajon.

Lexoni: Post Startup Grind, Antonela Hako: “Të Rinjtë Duhet Ta Provojnë Këtu, Pasi Është Shumë E Lehtë Të Largohesh.”

Mirela Sula është botuese dhe kryeredaktore e revistës Global Woman dhe oraganizatorja e Samitit Global të Gruas.

Lexoni: Post Startup Grind Me Mirela Sula: “Nëse Ka Një Mënyrë Për Të Fuqizuar Një Grua, Jepi Një Mikrofon.”

Kadri Morinaj e nisi rrugën e tij të sipërmarrjes në vitin 1990, kur ai filloi kompaninë e tij të parë “Euro-Alba”. Pas njëfarë kohe, ai kishte në pronësi një nga objektet më të famshme në Tiranë, Bar Restorant Piazza. Në vitin 2004, z Morinaj hyri në industrinë e sigurimeve, duke blerë “Dukagjini – Kompania e Sigurimeve” dhe në vitin 2006, ndryshoi emrin e saj duke e kthyer atë në “EUROSIG”, marka aktuale, e cila është një emër kryesor në industrinë e tanishme.

Lexoni: Post Startup Grind, Kadri Morina: “Në Jetë Nuk Duhet Të Jetë Ëndërr Paraja, Duhet Të Jetë Ëndërr Puna.”

Rafaela Rica është themeluese e Iceberg Communication, kompani lider për organizmin e evenimenteve dhe dekoreve sezonale në treg.

Lexoni: Post Startup Grind, Rafaela Rica: “Vlera Më E Rëndësishme E Një Kompanie Janë Njerëzit Që Punojnë Në Të”

Armir Harris, themeluesi dhe CEO i Shofur, platforma më e madhe në Atlanta e rezervimit të autobusëve.

Lexoni: Post Startup Grind, Armir Harris: “Duhet Të Kesh Disiplinë, Të Punosh Shumë, Të Kesh Vullnet Dhe Ambicie Çdo Ditë.”

Për të parë videot me të ftuarit klikoni Këtu!

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale