Spanja pret turistët e parë, në korrik rihap kufijtë

Sektori i turizmit në Spanjë do të rihapet dhe do të jetë gati për të pritur turistët e huaj në muajin korrik, tamam në kohë për pushimet verore, pasi vendi gradualisht po heq një nga lock-down më të rrepta në botë pasi u prek nga pandemia e Covid-19, që ka vrarë gati 30,000 persona në Spanjë.

Faktet kryesore

  • Turistëve të huaj do të lejohen të vizitojnë Spanjën duke filluar nga muaji korrik, u shpreh kryeministri Pedro Sánchez para gazetarëve në një konferencë për shtyp të Shtunën.
  • Sánchez tha se sektori i turizmit në Spanjë duhet të fillojë përgatitjet për rihapjen dhe inkurajoi Spanjollët që të planifikojnë pushimet e tyre verore brenda vendit.
  • Sipas Reuters, Spanja pret më shumë se 80 milion turistë të huaj në vit, dhe ata kontribuojnë në ekonominë vendase prej gati 13%.
  • Bashkimi Evropian ka shtyrë vendet e saj anëtare që të hapin vendet e tyre për turizëm, të paktën për vendet brenda bashkimit në kohë për pushimet veriore, pasi turizmi përbën 10% të ekonomisë së BE-së.
  • Ende nuk dihet se çfarë masash specifike mbrojtëse do të vendosen ose nëse Spanja do të kufizojë hyrjen vetëm për turistët nga vendet e konsideruara me rrezik më të ulët, siç ka bërë Italia.
  • “Pjesa më e vështirë ka mbaruar,” tha Sánchez.

“Ne do të garantojmë që turistët nuk do të rrezikojnë dhe nuk do të përbëjnë rrezik për ne,” – tha Sánchez para gazetarëve të Shtunën. “Nuk do të ketë përplase mes shëndetit dhe biznesit”.

Spanja është përballur me një nga shpërthimet më të këqija të Covid-19 në botë, duke regjistruar më shumë se 230,000 raste të konfirmuara dhe 28,000 vdekje të ardhura si pasojë e  virsuti. Vendi ka qenë në një karantinë mbarëkombëtare që nga mesi i muajit Mars, megjithëse kufizimet kanë filluar te hiqen gradualisht në të gjithë Spanjën.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale