SpaceX po lëshon në hapësirë qelizat e muskujve të njeriut ​​për të zbuluar sekretet e plakjes - Business Magazine Albania

SpaceX po lëshon në hapësirë qelizat e muskujve të njeriut ​​për të zbuluar sekretet e plakjes

Sipas shkencëtarëve, SpaceX do të lëshojë qeliza të muskujve të njeriut në hapësirë ​​të martën, si pjesë e një studimi që synon të kuptojë më tej efektet e plakjes.

Studimi i MicroAge, i udhëhequr nga studiues të Universitetit të Liverpool-it, do të lançohet në raketën Falcon 9 të SpaceX nga Qendra Hapësinore Kennedy në Florida në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS).

Muskujt e astronautëve dobësohen në hapësirë ​​sepse nuk ka gravitacion dhe për këtë arsye nuk ka nevojë të përdorin indet shtesë. Studiuesit duan të krahasojnë atë që ndodh me indet e muskujve në hapësirë ​​kundrejt asaj që ndodh në Tokë, për të ndihmuar në përcaktimin se pse muskujt e njeriut bëhen më të dobët ndërsa plaken dhe për të ndihmuar në luftimin e efekteve të plakjes.

Qelizat e muskujve të rritur në laborator do të kalojnë nëpër eksperimente të ndryshme në mikrogravitetin e ISS.

Qelizat, të cilat kanë madhësinë e një kokrre orizi, do të vendosen në mbajtëse të vogla të printuara në 3D, tha agjencia hapësinore e Mbretërisë së Bashkuar në një raport në faqen e saj të internetit. Kur qelizat të arrijnë në ISS, do të stimulohen elektrikisht për të prodhuar kontraktime në indin e muskujve.

Shkencëtarët e Universitetit kanë udhëtuar në Qendrën Hapësinore Kennedy për të rritur qelizat e muskujve përpara lançimit. Mostrat e qelizave do të kthehen në Tokë në janar për kërkime të mëtejshme.

Agjencia tha në raportin e saj se i ka dhënë 1.2 milion £ (1.5 milion dollarë) financim Universitetit të Liverpool-it për këtë studim.

Business Insider 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0