SpaceX lëshon ekuipazhin e dytë me astronautë në stacionin hapësinor - Business Magazine Albania

SpaceX lëshon ekuipazhin e dytë me astronautë në stacionin hapësinor

Një ekuipazh prej katër personash në bordin e një kapsule SpaceX u ngrit me sukses nga Cape Canaveral duke iu drejtuar Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar, thanë mbikëqyrësit e misionit.

Të tre burrat dhe një grua hipën në automjetin e ripërdorshëm të Falcon 9 të SpaceX. Ata janë ekuipazhi i dytë që transportohen në stacionin hapësinor nga kompania private e hapësirës ajrore amerikane e themeluar nga Elon Musk.

Për shkak të parashikimeve të pafavorshme të motit, nisja në shtetin amerikan të Floridës të planifikuar fillimisht për të enjten është shtyrë për të premten herët. Të katër astronautët pritet të ankorohen në stacion të ditën e shtunë.

Ekuipazhi përbëhet nga dy astronautë amerikanë, Shane Kimbrough dhe Megan McArthur, si dhe japonezi Akihiko Hoshide dhe francezi Thomas Pesquet. Pesquet është astronautja e parë i Agjencisë Evropiane të Hapësirës që fluturon me stacionin hapësinor në bordin e një kapsule SpaceX Crew Dragon.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0