SpaceX gati për misionin historik, ja sesi ta ndiqni live - Business Magazine Albania

SpaceX gati për misionin historik, ja sesi ta ndiqni live

Të Shtunën, 30 maj, Crew Dragon i SpaceX me shumë mundësi do të bëhet anija e parë kozmike private që dërgon njerëzit në orbitë. Nisja, e planifikuar për 3:22 PM ET (21:22), do të shënojë gjithashtu herën e parë në gati një dekadë që astronautët e NASA janë nisur për në orbitë nga Cape Canaveral, Florida.

Për astronautët e NASA-s Bob Behnken dhe Doug Hurley, kjo do të jetë përpjekja e tyre e dytë për të realizuar këtë nisje historike. Përpjekja e parë, të Mërkurën, 27 maj, u anulua për shkak të kushteve të këqija të motit më pak se 17 minuta para nisjes. Ata do të kenë një shans tjetër sot. Nëse nisja e sotme do të anulohet për ndonjë arsye, përpjekja tjetër për t’u nisur do të jetë të Dielën, 31 maj, në 03:00 ET.

NASA planifikon të transmetojë ngjarjen e sotme drejtpërdrejt, duke filluar nga ora 11:00 ET. Nëse gjithçka shkon mirë, ata do të transmetojnë gjithçka, që nga përgatitjet për nisje deri te zbarkimin e Crew Dragon në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor në 10:20 AM ET të Dielën, 31 maj .

Në cilën orë niset Crew Dragon e SpaceX?

Anija Kozmike Falcon 9 e SpaceX do të niset nga vendi o nisjes së kompanisë të Shtunën, 30 maj, në Qendrën Hapësinore Kennedy të NASA-s në Cape Canaveral, Florida.

LEXO: Prototipi i anijes kozmike Starship shpërthen gjatë testimit

Koha e planifikuar e nisjes: New York: 3:22 PM / San Francisco: 12:22 PM / Londër: 8:22 PM / Berlin: 9:22 PM / Moskë: 10:22 PM / New Delhi: 12:52 AM (31 maj) / Pekin: 3 : 22AM (31 maj) / Tokio: 4:22 AM (31 maj) / Melburn: 5:22 AM (31 maj)

Si ta shikoni drejtpërdrejtë nisjen e Crew Dragon të SpaceX:

Transmetimi i drejtpërdrejtë: NASA po transmeton drejtpërdrejt ngjarjen në YouTube dhe në faqen e saj të internetit për shikimin e këtij eventi nga ekrani i kompjuterit tuaj. SpaceX gjithashtu do të transmetojë drejtpërdrejt ngjarjen në kanalin e saj në YouTube .

NASA TV

NASA TV, programi i transmetimit live të agjencisë, do të transmetojë live nisjes që fillon në mesditë me orën lindore të SH.B.A. Pasi Crew Dragon të jetë në orbitë, TV NASA do ta tregojë atë duke u futur në stacionin hapësinor, hapjen e anijes, dhe Behnken dhe Hurley që  bashkohen me ekuipazhin e Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor. Kanali zyrtar televiziv i Agjencisë ka një program të plotë dhe përditësuar.

SpaceX

SpaceX do të mbulojë nisjen e saj live përmes kanalit të saj në YouTube. Transmetimi do të jetë në bashkëpunim me NASA, por John Insprucker – një inxhinier kryesor  në SpaceX – do të drejtojë pjesën më të madhe të komenteve për kompaninë e raketave.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0