Smart Home Lab me konferencën e parë në Kosovë - Business Magazine Albania

Smart Home Lab me konferencën e parë në Kosovë

Smart Home Lab

Smart Home Lab është një program i krijuar nga organizata e diasporës “Autonomia”, në bashkëpunim me Innovation Centre Kosova dhe përkrahur nga CIM/GIZ. Inspirimi për krijimin e kësaj nisme erdhi nga dëshira për të kontribuar në vend dhe për të nxitur interesin e të rinjëve në Kosovë për inxhinieri, teknologji dhe përparimin e këtyre fushave. 

Smart Home do të zhvillojë më 20 prill 2021 edicionin e parë të konferencës “Smart Home & Internet of Things” (online). Disa prej temave që do të shtjellohen në konferencë, përfshijnë: Instalimet Digjitale, Teknologjia DigitalSTROM, Smart City, Economy of Things, Eksperimentet kognitive, Zbatimi i Teknologjisë SMART në ndërtesa, Smart Village, Energjia etj.

-”Vendosëm fillimisht të hedhim hapat e parë në vendlindjen tonë, duke pasur parasysh dhe potencialin e të rinjëve të Kosovës dhe interesimin e madh që ata kanë për risitë, sidomos ato që vijnë nga fusha e teknologjisë. Megjithëse në planet tona të ardhmshme janë të gjithë vendet e Ballkanit.” ,- shprehet Lulzim Veliu në një intervistë për Business Magazine.

Smart Home përfshin të gjitha fushat dhe implementimi i instalimeve digjitale mund të bëhet në çdo ndërtesë. Teknologjia Smart u vjen në ndihmë jashtë mase bizneseve dhe startupe-ve. Në instalimin digjital me bazë teknologjinë DigitalStrom mundësohet kontrollimi i paisjeve nga telefoni, duke mos pasur nevojë për kontrolle individuale dhe më pas me IoT mundësohet rrjetëzimi dhe komunikimi i paisjeve me njëra-tjetrën.

Lexo: Kriptomonedha Bitcoin, Arben Malaj: Duhet pasur kujdes, më shumë një bast se investim real

Planet afatgjatë të Smart Home Lab përqëndrohen në informimin e sa më shumë njerëzve përsa i përket “Smart Home & IoT” dhe shtrirjen e kësaj teknologjie në sa më shume vende. Teksa pyetet për Shqipërinë, Lulzim Veliu thotë se beson që ka shumë potencial dhe presin me padurim që të bëjnë të mundur edhe përparimin e Shqipërisë në këtë fushë.

-” Fillimet nganjëherë nuk janë aspak të lehta, duhet punë dhe përkushtim për të rritur vetëdijësimin e njerëzve për rëndësinë e teknologjisë digitalStrom dhe instalimin digjital. Teknologjitë e reja, siç është digitalStrom janë të një rëndësie të veçantë në ruajtjen e efiçiencës së energjisë dhe shumë pikave të tjera.”.- tregon Lulzim Veliu.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0