Skemë mashtruese me kriptomonedha/ Tetë “yje” të showbizz-it dënohen nga rregullatori amerikan - Business Magazine Albania

Skemë mashtruese me kriptomonedha/ Tetë “yje” të showbizz-it dënohen nga rregullatori amerikan

Tetë personazhe të famshëm, duke përfshirë Lindsay Lohan dhe Jake Paul, janë akuzuar nga rregullatorët amerikanë për pjesëmarrje në një skemë të paligjshme me kriptomonedhat.

Yjet dyshohet se përdorën platformat e tyre sociale për të rritur famën e dy kriptomonedhave pa zbuluar se ishin paguar për t’i promovuar ato. Akuzat u njoftuan nga Komisioni Amerikan i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim (SEC) në një njoftim për shtyp të mërkurën.

Lohan dhe Paul kanë paguar për të zgjidhur akuzat pa e pranuar fajin. Të famshmit e tjerë të akuzuar janë:

  • Muzikant Soulja Boy (DeAndre Cortez Ëay)
  • Këngëtari Austin Mahone
  • Aktorja e filmave për të rritur Kendra Lust (Michele Mason)
  • Reperi Lil Yachty (Miles Parks McCollum)
  • Muzikant Ne-Yo (Shaffer Smith)
  • Këngëtari senegaleze-amerikane Aliaune Thiam (Akon)

Grupi akuzohet për promovimin e paligjshëm të aseteve kripto TRX dhe BTT “pa zbuluar se ata ishin kompensuar për këtë dhe shumën e kompensimit të tyre”, tha SEC.

Justin Sun, një investitor i kriptove dhe diplomat për kombin ishullor të Karaibeve të Grenadës, akuzohet gjithashtu për mashtrim duke manipuluar aktivitetin tregtar të dy tokenave për ta bërë të duket sikur ato po tregtoheshin në mënyrë aktive në një krim të njohur si “tregtia e larjes”.

Lexo edhe: Industria e kriptos kërkon t’i kthehet shkëlqimi. A do të mundet ta gjejë?

Ai akuzohet për “orkestrimin e një fushate promovuese në të cilën ai dhe influencuesit e tij të famshëm e fshehën faktin se të famshmit paguheshin për cicërimën e tyre”, shtoi SEC në njoftimin e tyre për lajmet.

Kompanitë e tij – Tron Foundation Limited, BitTorrent Foundation Ltd dhe Rainberry Inc (dikur BitTorrent) – janë gjithashtu të ngarkuara si pjesë e skemës.

“Ky rast tregon sërish rrezikun e lartë me të cilin përballen investitorët kur ofrohen dhe shiten letra me vlerë të aseteve kripto, pa zbulimin e duhur”, tha kryetari i SEC, Gary Gensler.

“Sun dhe kompanitë e tij jo vetëm që synonin investitorët amerikanë në ofertat dhe shitjet e tyre të paregjistruara, duke gjeneruar miliona të ardhura të paligjshme në kurriz të investitorëve, por ata gjithashtu koordinuan tregtimin e larjes në një platformë tregtare të paregjistruar për të krijuar pamjen mashtruese të tregtimit aktiv.”/ BBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0