Sipërmarrësit gjermanë ulin notën për klimën e biznesit në Shqipëri


Anketa e përvitshme që bëhet me sipërmarrësit gjermanë në Shqipëri ka përkeqësuar treguesit. Rezultatet e anketës tregojnë se janë ulur pritshmëritë e tyre për ekonominë. Të dhënat e raportuara nga Dhoma Gjermane e Tregtisë, tregojnë se situatën aktuale ekonomike në Shqipëri, 51% e të anketuarve e cilësojnë si të keqe, 36% e vjerësojnë kënaqshëm ndërsa vetëm 13 % thonë se është mirë.

Krahasuar me një vit më parë, janë shtuar mbi 10 pikë përqindje sipërmarrjet që përkeqësuan vlerësimet e tyre. Një vit më parë, vetëm 39% e të anketuarve e mendonin keq situatën ekonomike. Me këtë nivel optimizmi sipërmarrja gjermane në Shqipëri kthehet në gjendjen e pesë viteve më parë.

Edhe në pritshmëritë për situatën ekonomike, anketimi tregon se për 45% të të pyeturve situata nuk do të ndryshojë, 43% mendojnë se do të jetë më keq dhe 13% e mendojnë më mirë.

Vitin e kaluar vetëm 17% e bizneseve parashikonin se situata ekonomike do të ishte më keq, ndërsa 47% e mendonin të pandryshuar.

Në pritshmëritë e tyre për të ardhurat, më pak se 40% e bizneseve mendojnë se do të rriten të ardhurat e tyre.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale