Simptomat e variantit të Omicron të njëjta me një virus tjetër, sipas doktorëve - Business Magazine Albania

Simptomat e variantit të Omicron të njëjta me një virus tjetër, sipas doktorëve

Omicron

Deri më tani, simptomat e COVID-19 nga varianti omicron i koronavirusit kanë qenë të ndryshme në krahasim me variantet e mëparshme të koronavirusit, sipas Dr. Bruce Patterson, i cili punon për kompaninë diagnostikuese IncellDx dhe Qendrën e Trajtimit Kronik Covid.

Patterson, i cili është një ekspert i COVID, tha se “e vetmja gjë që është gjithmonë e pranishme me COVID-19 është lodhja”, dhe kjo përfshin pacientët omicron që ai ka parë deri më tani.

  • “Nuk kam parë shumë nga gulçimi i jashtëzakonshëm. Unë shoh shumë dhimbje koke. Humbja e nuhatjes dhe gjëra të tilla thjesht janë simptoma të përgjithshme të ftohjes, por me një lodhje shumë herë më të lartë.”

Lexoni: 2 dozat e vaksinës Pfizer sigurojnë vetëm 33% mbrojtje ndaj variantit Omicron, sipas studimit

Patterson tha se varianti i omicron është dukur i ngjashëm me një virus të quajtur parainfluenza. Ai tha se kishte parë pacientë që ishin tepër të lodhur, por nuk kishin ethe. Por ata kishin një kollë të vogël.

  • “Ky është virusi i parainfluenzës njerëzore,” tha ai. Pra, është disi e tillë. Por jo, nuk po shohim aq shumë gulçim dhe humbje të shijes dhe nuhatjes.”

Deri më tani, ka pasur të dhëna për simptomat e variantit të omicron. Një mjek në Mbretërinë e Bashkuar kohët e fundit tha se djersitjet gjatë natës janë një simptomë e zakonshme e variantit të omicron.

  • Djersitjet gjatë natës janë “ato lloj djersitjesh ku mund t’ju duhet të ngriheni dhe të ndërroni rrobat”, tha Dr. Amir Khan, një mjek në Shërbimin Shëndetësor Kombëtar të MB.
  • “Kjo është e rëndësishme që ne të mbajmë vëmendjen ndaj këtyre simptomave,” tha ai për The Sun. “Nëse do të gjurmojmë Omicron dhe do ta gjurmojmë atë në mbarë botën, ne duhet të jemi në gjendje të testojmë njerëzit me këto simptoma.

/msn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0