Siguria e fëmijëve në internet. Qendra për të Drejtat e Fëmijëve në Shqipëri bën marrëveshje me Google - Business Magazine Albania

Siguria e fëmijëve në internet. Qendra për të Drejtat e Fëmijëve në Shqipëri bën marrëveshje me Google


CRCA/ECPAT Shqipëri, pas marrëveshjes me Facebook, tashmë arrin të lidhë marrëveshjen edhe me kolosin e motorit të kërkimit Google, mbi sigurinë e përdorimit të internetit për fëmijët në Shqipëri.

Prej tashmë 5 vjetësh, CRCA Shqipëri nëpërmjet platformës www.ISIGURT.al është e vetmja agjensi që ofron shërbimet e saj për mbrojtjen fëmjijët dhe adoleshentëve nga lundrimi i pasigurt në internet.

Numri i fëmijëve dhe adoleshentëve që preken çdo ditë nga internet i pasigurt, vijon të rritet, edhe pse Shqipëria ka marrë disa masa për mbrojtjen e tyre. Në tre vitet e fundit, ky numër ka arritur në mbi 300 fëmijë dhe të rinj, duke shënuar një rritje të ndjeshme gjatë vitit 2019.

Pranë platformës ISIGURT.AL në internet, gjatë vitit 2019, kanë raportuar për internetin e pasigurt rreth 100 fëmijë e adoleshentë.

Rreth 67 fëmijë dhe adoleshentë kanë kërkuar ndihmë për vjedhje profili, urrejtje online në rrjetet sociale, bulizëm, kërcënime apo edhe ngacmime e pornografi.

Një vit më parë CRCA Shqipëri arriti marrëveshjen me Facebook për të punuar së bashku për mbrojtjen e fëmijëve në Facebook dhe Instagram.

Tashmë marrëveshja me Google, zgjeron edhe më tej hapësirat dhe mundësitë e mbrojtjes online të fëmijëve dhe adoleshentëve, sidomos në platformën Youtube.

Pjesë e marrëveshjes më Google është edhe trainimi i stafit të www.ISIGURT.al mbi fuksionimin e platformave të Google dhe përdorimit tw mekanizmat tw saj të raportimit për sigurinw online dhe mbrojtjen e fëmijëve dhe të adoleshentëve.

CRCA/ECPAT Shqipëri fton të gjithë fëmijët dhe adoleshentët, prindërit dhe mësuesit, që për çdo incident në internet të raportojnë dhe të kërkojnë ndihmë pranë Platformës www.ISIGURT.al në internet ose nëpërmjet aplikacionit në celula

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0