Si të zgjidhni shqetësimet e ekipit tuaj në këtë kohë pandemie

Si të zgjidhni shqetësimet e ekipit tuaj në këtë kohë pandemie


David Finkel autor i disa librave, si: “The fredoom formula”, “How to Succeed in Business Without Sacrificing Your Family, Health, or Life” tregon se këto 2 javë kanë qenë me informacione të shumta dhe të ndryshme. Ai tregon se pasi është larguar nga zyra ka parë njoftimin e CDC (Centers for Disease Control) në lidhje me rekomandimet e të punuarit në grup.

Lexo: OBSH: Ja se si të ushqeheni shëndetshëm në karantinim

Ai tregon se në njoftim nuk kishte ndonjë masë drastike, por ishte thjeshtë paralajmëruese. Kompania e tij disa projekte i ka në grup, rekomandimet më të mira do të ishin që nëse do kishte grupe më të mëdha se 250 persona, ato projekte do të shtyheshin. Por, dolën njoftime të reja, gjithashtu edhe shkollat mendoheshin të mbylleshin.

Ai shton, se gjatë fundjavës, pasi i kishte kushtuar dhe i kishte parë me vëmendje njoftimet e kryetarëve të ndryshme të qarqeve, zyrtarëve të shëndetit dhe zyrtarëve të ndryshëm të shëndetit shtetëror, faqet e CDC ndryshuan njoftimet e tyre. Ata thoshin se nëse keni një event me më shumë se 50 persona, ju duhet ta shtyni atë. Shkollat ​​në shumë shtete u mbyllën.

“Gjatë 2 ditëve, gjithçka kishte ndryshuar”, shprehet David

Në bazë të këtyre ngjarjeve, ai mendoi për kompaninë dhe se çfarë duhet të bënte tani. Të hënave ata bëjnë një takim online me Via Zoom dhe kontrollojnë planet e tyre gjatë javës. Ai thotë se kjo metodë është një shans i mirë për të shkëmbyer informacione, për t’u lidhur me bashkëmoshatarët dhe kolegët brenda një kompanie. Kjo për t’i mbajtur të gjithë bashkë.

“Kur ekipi im u takua pasi gjërat në SHBA ndryshuan në mënyrë drastike brenda një nate, ne çdo gjë e ndryshuam në kompaninë tonë, pasi e dinim që kjo do të sillte frikë dhe shqetësime tek anëtarët e ekipit”, shprehet ai. Për t’i lehtësuar nga ankthi ata bënë këto gjëra:

  1. Vendosja e qetësisë:

Është e rëndësishme, që si udhëheqës të jeni “zëri i sigurisë” në një det të trazuar. Duhet të jesh ai “zëri i harmonisë”. Nuk do të thotë që duhet t’i keni të gjitha përgjigjet sepse jo gjithmonë, do t’i keni të gjitha përgjigjet. Tani për tani ka shumë të panjohura rreth asaj që po ndodh, por ka disa gjëra për të cilat duhet të mbështeteni.

Lexo: Ndërtimi i rezistencës mendore: Si t’i përballoni kohët e vështira?

  1. Mos minimizoni frikën dhe shqetësimet e punonjësve:

Sfidat me të cilat po përballemi tani janë unike. “Por, është e rëndësishme të mbani mend se bizneset dhe vendet janë përballur me vështirësi edhe më parë dhe unë besoj fuqimisht, e di këtë gjë, që ne do të kapërcejmë përsëri fatkeqësitë. “Kam besim të thellë që do t’i kalojmë edhe këto gjëra dhe në të njëjtën kohë, do të kemi mundësi, ku mund të shërbejmë më shumë dhe të krijojmë më shumë vlera”, tha ai.

Nuk do të jetë e lehtë, gjatë kësaj rruge ne do të kalojmë momente të dhimbshme, por do ta gjejmë rrugën tonë, për të shfrytëzuar sa më shumë situatën.

  1. Qëndroni në kontakt me ta:

Duket sikur lajmet që vijnë, priteshin. Në këtë mënyrë, ai i njofton punonjësitë çdo javë me një email, ku i nofton me të rejat më të fundit, mendimin e tij rreth tyre.

Ai u sqaronë atyre se çfarë do të bëjmë në një periudhë afatshkurtër si një biznes dhe ua bënë të ditur se nuk kanë përgjigje për çdo gjë që po ndodhë. Të gjitha pyetjet që punonjësitë kanë ai i ka kushtuar vëmendje. Ai tregon se ato pyetje u jep përgjigje gjithashtu ka edhe pyetje që nuk varet nga ai përgjigja. Ai tregon se nuk do të pranojë burime informacioni që nuk janë të vërteta dhe të sakta.

Lexo: Ministria e Financave: Bilanci kontabël dorëzohet brenda datës 31 Korrik 2020, për të gjithë bizneset.

  1. Krijoni dialog të hapur me anëtarët e ekipit tuaj:

Këshillat e fundit që ai jep, ka të bëjë me krijimin e një dialogu të hapur midis anëtarëve të ekipit tuaj. Gjatë takimit online në ditën e hënë, ai e  lejonë ekipin e tij të ndajë mendimet e tyre për situatën aktuale dhe shtatë ose tetë persona në linjën e konferencës ndanë mendimet e tyre. Kjo ishte një pjesë e rëndësishme e zgjidhjes së ekipit dhe gjithashtu për t’i kujtuar ata që ne kemi një shërbim vërtetë të rëndësishëm që mund të bëjmë për tregun tonë, që është pika jonë e kontributit maksimal në botë. Një mënyrë me të cilën mund t’i shtojmë vlerë botës, gjatë këtyre kohërave të pasigurta.

Në fund të fundit, jini të qëllimshëm dhe mendoni për mënyrën sesi udhëhiqni ekipin tuaj gjatë këtyre kohërave. Ata janë duke kërkuar tek ju udhëzim dhe drejtim.

Burimi: INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0