Si të punosh nga një furgon në një punë 9 me 5?! - Business Magazine Albania

Si të punosh nga një furgon në një punë 9 me 5?!

furgon

Laura Tiensuu nga Aiven u kërkon drejtuesve t’u ofrojnë punonjësve këtë nivel fleksibiliteti. “Është çelësi për të qëndruar i motivuar dhe për t’i dhënë më të mirën kompanisë.”

Pasi vumë dorën e fundit në furgonin tonë të rinovuar rishtazi, të vitit 2004, Sprinter, partneri im dhe unë u nisëm për të parë nëse stili i jetesës “nomad digjital” ishte aq i arritshëm sa duket nga ndikuesit në Instagram. Përgjigja e shkurtër? Nuk është. Por me një punëdhënës mbështetës, përgatitje dhe pak fat, ndjekja e pasionit tuaj personal gjatë ndjekjes së karrierës është plotësisht e mundur.

Ne shpesh shohim influencues të mediave sociale të postojnë nga jeta e tyre pa treguar punën e vështirë dhe përgatitjen që duhet për të arritur atje. Papritur, ata janë duke u larë në një burim të nxehtë, duke zbritur poshtë një muri të shpellës ose duke postuar një selfie ndërsa u përgjigjen emaileve nga një plazh në perëndim të diellit. Por gjatë nëntë muajve të fundit, në rrugëtim duke ndjekur një etje të pashuar për ngjitje të fytyrave të reja shkëmbore, kam arritur të vlerësoj dhe të kremtoj punën e palodhur që shkon për të mbajtur një stil jetese nomade.

Lexoni: 5 mënyra se si sipërmarrja do t’ju “detyrojë” të rimendoni karrierën tuaj 9–5

Kur një koleg ose mik sheh një story në Instagram ku unë kam kampuar në shkretëtirë gjatë asaj që duhet të jetë një ditë pune, shpesh më pyesin: “Si e bën të funksionojë?” Pothuajse gjithmonë, ata bëjnë një pyetje tjetër pasi u them se si është e mundur. “A mendon se mund ta bëj edhe unë?”

A zbatohet politika e punës nga kudo për një frugon me pamje nga mali?

Unë dhe partneri im u bëmë alpinistë të zjarrtë vetëm gjashtë vjet më parë. Hera e parë që ngjitëm një mal së bashku ishte në vitin 2019. Por kurrë nuk e mendoja se do të isha në gjendje të integroja pasionin tim për ngjitjen në jetën time në atë shkallë që do të më bënte vërtet të lumtur, ndërkohë që do të ndiqja edhe një karrierë. Unë shpesh lëviz nëpër mediat sociale gjatë pushimit tim të drekës dhe shoh njerëz që punojnë nga qytetet idilike të plazhit dhe nga shpatet e lumtura malore. Cili është sekreti i tyre?

Kompania ku unë punoj, Aiven, u ka ofruar punonjësve të saj një nivel të lartë fleksibiliteti edhe përpara se ta kërkonte pandemia. Me seli në Helsinki dhe me qendra në Berlin, Boston, Paris, Toronto, Sydney dhe Singapor, Aiven i ka lejuar gjithmonë punonjësit e saj të punojnë në një mjedis të largët ose hibrid sipas politikës së saj fleksibël të punës. Por ishte fillimi i pandemisë që më bëri të pyes veten nëse politika shtrihet në punën në një furgon buzë shkëmbit.

Një ëndërr e imja e hershme ishte të ktheja një furgon në një vend ku mund të jetoja, të udhëtoja dhe të punoja. Nëse tani nuk do të ishte koha e duhur për ta bërë këtë, nuk e dija se kur do të ishte. Por, përpara se të dilnim përpara, ne e zbatuam idenë nga familjet dhe kolegët tanë. Kur e shpjegova idenë me zë të lartë për herë të parë, u befasova nga reagimet që mora pa gjykim, vetëm mbështetje. Dhe pyetje “A është kjo një gjë që njerëzit e bëjnë në të vërtetë?” “Si do të keni akses Wi-Fi në një shpat mali në mes të askundit?” Të gjitha pyetjet ishin të vlefshme, por e dija se mund t’i zgjidhnim.

Dhjetra mësime në YouTube dhe muaj planifikim më vonë, ne e kthyem një furgon 16-vjeçar në atë që së shpejti do të bëhej shtëpia jonë. Në fillim, ishte naive të mendohej se mund ta arrinim këtë në vetëm disa muaj, duke marrë parasysh mungesën e përvojës sonë në rinovimin e furgonëve. Në fakt, u desh rreth një vit. Por ne kishim energji elektrike, hidraulikë, një kuzhinë, një shtrat dhe një strukturë të admirueshme pune nga shtëpia.

Tre gjërat që doja të dija para se të bëhesha një nomade digjitale

Stili i jetesës që kemi adoptuar është plot me aventura dhe sfida. Ne kemi udhëtuar në më shumë se shtatë vende, kemi takuar dhjetëra kolegë alpinistë dhe asnjërit prej nesh nuk i është dashur të sakrifikojë karrierën tonë për ta bërë këtë. Pavarësisht, stili i jetës nomade digjitale nuk është gjithmonë i përsosur.

Stresi më i madh në jetën time u zhvendos nga çështjet e lidhura me punën në nevojat themelore njerëzore. A do të kemi ujë mjaftueshëm? A do të ketë rreze dielli të mjaftueshme për të patur energjinë elektrike? Kur jeni të fokusuar në sfida si këto, si i mbani përgjegjësitë tuaja të punës në krye të mendjes? Dhe çfarë bëni kur Nëna Natyra ju pengon?

Ndërsa pengesat që kemi kapërcyer ia vlejnë, ka disa këshilla që duhet t’i merrni parasysh nëse po mendoni për jetën nomade digjitale.

  • Jini transparent: Kishte një vit të plotë midis kohës kur u tregova kolegëve të mi për planet e mia dhe kohës kur nisa udhëtimin tim të parë. Kjo u dha atyre kohë për t’u përshtatur dhe pranuar idenë, si dhe për të zgjidhur disa nga çështjet e mundshme që mund të lindin ndërsa unë do të isha në rrugë. Për fat të mirë, politikat ekzistuese të Aiven e bënë më të lehtë zbulimin e detajeve, por gjithashtu ndihmoi që të kishte një plan të fortë me disa nga specifikat e përcaktuara përpara se të flisja me ekipin tim.
  • Lini kohë për t’u përgatitur: Njerëzit që jetojnë një jetë nomade digjitale kanë më shumë gjasa t’ju tregojnë pamjen e tyre të bukur të punës nga shtëpia sesa t’ju tregojnë për përgatitjen e përfshirë për të arritur atje. Në varësi të llojeve të udhëtimeve që bëni, ju nevojiten furnizimet e duhura dhe mjaft prej tyre. Përveç ushqimit dhe ujit, është e rëndësishme të keni energji elektrike, bateri dhe një vend për të ngritur kampin çdo natë. Hulumtoni përpara një udhëtimi dhe mos harroni detaje apo furnizime të rëndësishme. Një mëngjes më mbaroi bateria gjatë një takimi dhe është e sigurtë të them se mësova mësimin tim. Gjithashtu, pas disa rasteve të problemeve me makinën që çuan në qëndrime në hotel në minutën e fundit, unë rekomandoj të investoni në një automjet të besueshëm.
  • Jepini përparësi hapësirës suaj të punës: Dy persona që punojnë nga një hapësirë ​​nuk është një konfigurim ideal. Por me kufje për anullimin e zhurmës dhe komunikim të plotë me partnerin tim për oraret tona, ishte e mundur. Pavarësisht se ku punoni, keni nevojë për një hapësirë ​​pune funksionale, e cila ishte një prioritet kryesor gjatë gjithë procesit të rinovimit. Kaluam javë të tëra duke bërë matje dhe duke ndërtuar një strukturë që ishte e përdorshme dhe e rehatshme.

Lexoni: 5 arsyet pse të rinjtë nuk duhet të varen nga një punë 9 me 5

Si dikush që ka ndërmarrë këtë udhëtim, unë u bëj thirrje drejtuesve të C-suite anembanë globit që të kuptojnë fuqinë e inkurajimit të punonjësve për të ndjekur pasionet e tyre personale. Të kesh këtë nivel fleksibiliteti është çelësi për të qëndruar i motivuar dhe për t’i dhënë më të mirën kompanisë. Sidomos gjatë një periudhe të tillë në jetën tonë, mbështetja dhe liria që Aiven më ka dhënë janë më të mira se çdo përfitim tradicional i korporatës.

Shumica e njerëzve presin vite për të bërë udhëtimin e tyre të jetës. Aftësia për të kombinuar pasionin tim dhe karrierën time ka sjellë gëzim dhe thjeshtësi në jetën time që më ka bërë të punoj edhe më fort. Mund të tingëllojë klishe, por të bësh atë që do të çon në lumturi dhe një punonjës i lumtur shpesh nënkupton një punë e shkëlqyer.

/fastcompany

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0