Si të përgatitemi për përgjigjen e njerëzve ndaj një vale të dytë

përgjigjen e njerëzve

Ndërsa Mbretëria e Bashkuar po merr masa të reja kombëtare për izolim, ka të ngjarë që emocionet që e rrethojnë të bëhen më komplekse gjatë gjashtë muajve të ardhshëm. Në këtë artikull mund të gjeni disa faza të dobishme, të cilat markat duhet t’i dinë.

Këto faza i referohen një artikulli të ri ekskluziv mbi WARC, shkruar nga Hereward Feldwick, drejtor kërkimi në Basis Research London (BRL), dhe studiuesi kryesor në programin e tij Isolation Nation.

Ky studim i gjatë i mbi 2,000 reagimeve të konsumatorëve ndaj pandemisë identifikoi një model me katër faza të përpunimit të krizës ndërsa BRL vëzhgonte grupet në MB dhe SHBA nga Prilli deri në Qershor 2020. Këto ishin:

Alarmi – bllokim i parakohshëm, kur askush me të vërtetë nuk e dinte se çfarë po ndodhte dhe reagimet e tepërta ishin të shumta. Njerëzit kërkonin qartësi.

Përshtatja – jeta në izolim siç përcaktohet nga sfidat e hershme afatshkurtra: puna dhe kujdesi për fëmijët që ndodhen në shtëpi. Hapat drejt blerjes në internet për njerëzit në masë.

Përshtatja me të renë – Pas ankthit fillestar, një ritëm i ri i jetës u shfaq tek disa njerëz, madje ata filluan të shijojnë aspektet e izolimit.

Pranimi– kuptimi në rritje se ky është një ndryshim afatgjatë me të cilin po përballemi të gjithë.

Jo ndryshe nga pesë fazat e modelit të pikëllimit, i cili gjithashtu përfundon në pranim, Feldwick vëren rëndësinë e një faze të mëtejshme: krijimin e kuptimit.

“Trauma e pikëllimit mund të na lërë të ndihemi të humbur, të zbrazët, të mashtruar, por me kohën dhe distancën ne mund të nxjerrim mësime dhe të rritemi prej saj”, shkruan ai.

“Por ky proces i kuptimit është i brishtë – dhe ndërsa ne fillojmë t’i kthehemi normalitetit dhe përpiqemi të nxjerrim mësime pozitive nga përvoja, ekziston një ndjesi që një valë e dytë mund të shfaqet në horizont.”

“Njerëzit janë vërtet të zemëruar”. Ndërsa kufizimet e reja hyjnë në fuqi në nivel kombëtar në Mbretërinë e Bashkuar dhe udhëzimi i lirë bëhet ligj, markat duhet t’i kuptojnë këto faza.

Ç’është më e rëndësishmja, njerëzit kanë qenë këtu më parë. Por tani situata është më keq.

“Risia është konsumuar dhe burimet – si fiskale ashtu edhe emocionale – janë shteruar. Procesi i tyre i kuptimit të ndërprerë nga një valë e dytë mund të jetë më shumë sesa ata mund të durojnë ”, thotë Feldwick.

Markat do të duhet të merren seriozisht me rolet e tyre, të mësojnë nga gabimet e izolimit të fundit dhe t’i vendosin njerëzit përpara fitimeve.

WARC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale