Si të negocioni për pagesën tuaj, sipas ekspertëve të karrierës - Business Magazine Albania

Si të negocioni për pagesën tuaj, sipas ekspertëve të karrierës


Bisedat rreth parave në vendin e punës, veçanërisht negociatat për pagesat, janë gjithnjë të vështira. Çfarë fjalësh duhet të përdorni për të zbutur këtë bisedë? A duhet që në fillim të negocioni për pagën që do të merrni? Është absolutisht e rëndësishme të jeni avokati juaj më i mirë, por kjo nuk do të thotë të kërkoni të pamundurën. Më poshtë BusinessMag ju sjell disa këshilla në lidhje me bisedat për të marrë pagën që meritoni.
Lexoni: Si ta negocioni pagën me punëdhënësin tuaj?

 • Nëse është puna juaj e parë direkt nga bankat e shkollës, trajtojini gjërat me kujdes

Si mund të negociosh për pagesën kur sapo ke dalë nga bankat e shkollës dhe në thelb nuk sjell ndonjë eksperiencë pune? E vërteta është se sipas hulumtimeve në këtë rast nuk keni çfarë negocioni.

Një gabim i madh profesionistëve të rinj është se përpiqen shumë të negociojnë. Kur përpiqeni të bisedoni për gjëra të tilla si pushimet dhe përfitimet, ju po dërgoni një mesazh të gabuar. Së pari përfitimet nuk janë kurrë të negociueshme. Së dyti kur negocioni për pushimet, ju e lini rekrutuesin të mendojë, se doni pushime para se të hyni në punë.

Nëse jeni duke kërkuar për pozicione të tjera, ose keni marrë oferta të tjera, është mirë që me takt të pyesni nëse pagesa që ju ofrohet është për t’u negociuar. Kushtojini vëmendje reagimit që merrni: Nëse me të vërtetë duket sikur kompensimi nuk është në diskutim, lerini gjërat të rrjedhin vetë.

 • Negocimi i fillimit të një pune të re

Pranimi i një oferte pune? “Mënyra se sa mirë negocioni në fillim ju përcakton se sa e mirë do të jetë paga juaj në të ardhmen,” thotë konsulenti i burimeve njerëzore Laurie Ruettimann, autor i I Am HR: 5 Strategic Ways to Break Stereotypes and Reclaim HR.

Kur pyeteni për pritshmëritë tuaja në lidhje me pagesën, përgjigjuni duke pyetur se çfarë do të ofrojë puna e re, në vend që të paraqisni historinë tuaj personale të pagave. Një tjetër taktikë është që të kërkoni “ofertën më të mirë të parë” (maksimumin që ata janë në gjendje të japin) kur diskuton pagesën për një punë të re, sepse paraqet supozimin që nuk do të duhet të negociosh një pagë më të lartë.

 • Bëni kërkimet tuaja

Kur femrat nuk bëjnë kërkimet e tyre, ato zakonisht nënvlerësojnë veten me 30%. Site si Glassdoor dhe Salary.com do t’ju ndihmojnë të kuptoni tregun dhe se si përcaktohet paga juaj e tanishme.

 • Pyesni njerëzit që njihni

Lidhjet tuaja mund të ofrojnë informacione edhe më të vlefshme sesa një faqe interneti. Paratë mund të jenë një temë e vështirë për t’u folur, por nëse kërkoni thjesht shkallët e pagave, do të keni një pamje më të mirë për atë që duhet të kërkoni në takimin tuaj. Përveç kësaj, zgjeroni rrjetin tuaj përtej kolegëve.

 • Mos harroni: koha është gjithçka

Është shumë e vështirë për të negociuar pagën tuaj kur nuk po flitet për performancën. Kjo do të thotë që zakonisht duhet të prisni deri në kohën kur bëhen rishikimet për performancën nga punëdhënësit për të sjellë bisedën, sepse vetëm në këtë moment punëdhënësit dhe kompanitë janë më të përgatitur për të diskutuar në lidhje me pagat.

Lexoni: Për festa… negocioni pagën tuaj

 • Jepini shefin tuaj kohë që të përgatitet

Faktori i surprizës nuk është kurrë i mirë. Gjithmonë jepini njoftim paraprak punëdhënësit tuaj se dëshironi të diskutoni në lidhje me pagesën. Ju nuk keni nevojë që ta thërrisni në mënyrë eksplicite atë në një takim rreth negocimit të pagesës, vetëm duke diskutuar për rolin tuaj në kompani do t’i jepni shefit tuaj të kuptojë se po flisni për para.

 • Hyni në zyrë me një qëndrim pozitiv

Pozitiviteti është infektues. Përpara diskutimit, bëni diçka që ju kthen humorin pozitiv dhe ju qetëson nervat.

 • Theksoni mirënjohjen, entuziazmin dhe vlerat tuaja

Të gjithë ekspertët pajtohen se një negocim nuk është një takim egocentrik – duhet të kaloni kohë duke theksuar atë që ju i sillni kompanisë. Nuk duhet të përsërisni vazhdimisht ‘unë, unë, unë’. Menaxheri juaj do të preferonte të dëgjonte se si po kontribuoni në kompani. Është shumë më ekonomike të mbash një talent i madh sesa të humbwsh dikë dhe të fillosh rekrutimin nga e para.

 • Përshkruani arritjet tuaja

Kur flisni me dikë për shifrat – qoftë shefi apo burimet njerëzore – duhet të jeni të përgatitur t’i përgjigjeni pyetjes, “Pse tani?” Përpiloni arritjet dhe projektet që tregojnë vlerën tuaj të drejtpërdrejtë. Duhet të jeni në gjendje të tregoni se pse jeni të rëndësishëm për biznesin.

 • Njihni pikat e forta dhe dobësitë tuaja

Negociatorët më të mirë janë të vetëdijshëm. Ata e kuptojnë se ku shkëlqejnë në kompani, si dhe gjërat që duhet të përmirësojnë. Jo vetëm kaq, por ata gjithashtu kanë “një plan veprimi për adresimin e mangësive të tyre.” Çdo njeri ka të meta, por nëse kontrolloni në mënyrë rutinë punën tuaj dhe përmirësoni ato dobësi, menaxheri juaj do të kujtohet gjatë shqyrtimit të pagës.

 • Dini se ku të heshtni

Pasi të paraqisni shifrën tuaj, uluni dhe mos thoni asgjë. Shumë herë, njerëzit fillojnë të përpiqen të mbushin atë heshtje dhe të përfundojnë me biseda të dyfishta ose të kërkojnë falje për pyetjet dhe kjo thjesht dobëson mesazhin tuaj. Pyesni për atë që dëshironi dhe pastaj prisni përgjigjen tuaj. Ajo që duhet është një qasje e qartë dhe e drejtpërdrejtë.

Lexoni: A duhet t’ja thoni kolegëve pagën tuaj?

burimi: RealSimple

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0