Si të mbroni veten nga energjia negative? - Business Magazine Albania

Si të mbroni veten nga energjia negative?


Nuk është e lehtë të jesh i rrethuar me negativitet. Por përtej kësaj, ai mund të jetë mjaft toksik dhe i dëmshëm, duke nxitur cinizëm, fatalizëm dhe madje edhe zhgënjim.

Nëse jeni të rrethuar nga energjia negative që vjen nga një bashkëpunëtor, partner, mik apo anëtar i familjes, duhet të dini se si të mbroheni, pa u angazhuar.

Ja 6 strategji të fuqishme që mund të përdorni për t’u mbrojtur:

1. Fokusohuni te zgjidhjet, jo te problemet.

Njerëzit negativë kanë tendencë për të shpenzuar më shumë kohë me problemet, se sa me zgjidhjet. Kjo i bën që zakonisht të ankohen shumë, të qortojnë, të shprehin pakënaqësi. Për të qëndruar pozitivë, duhet të fokusoheni në krijimin e zgjidhjeve që funksionojnë. Nëse ndeshni në rezistencë, shihni pikat e forta ku mund të mbështeteni apo edhe hapat e thjeshtë për të marrë vrullin fillestar.

2. Mos ushqeni dramën.

Njerëzit negative kanë nevojë për dramë në jetën e tyre, po aq sa kanë nevojë për oksigjen. Që mos t’iu “marrin frymën” rrini larg prej tyre, qëndroni pozitivë e optimistë dhe refuzoni karremin, sado joshës të jetë. Punoni për t’i mbajtur gjërat në kohë, të organizuara dhe të qeta. Kur bëni këtë, nuk u jepni atyre asgjë për t’u marrë.

3. Shikoni kufijtë tuaj.

Është një fakt i trishtë i jetës, që ju jeni më mirë nëse disa njerëz dalin nga jeta juaj. Por ju nuk mund të arrini të bëni gjërat që doni në jetë, në qoftë se jeni të rrethuar nga energjia negative – një nga forcat më toksike dhe ngjitëse në botë. Krijo dhe ruaj kufijtë nga cilido që dëshiron t’ju thyej edhe në qoftë se është një anëtar i familjes, ose dikush që mendon se është miku juaj.

4. Mos u përpiqni të ndreqni këdo dhe gjithçka.

Nëse e gjeni veten duke bërë për të tjerët gjëra që ata mund dhe duhet t’i bëjnë për veten e tyre, ju nuk jeni duke ndihmuar. Ndonjëherë ne mund të prodhojmë pa dashje energji negative, duke mbajtur njerëzit, kur ata dinë se si të ecin vetë, ose përpiqemi që të ndreqim njerëzit, kur ata nuk janë aspak “të thyer”. Mëso se kur duhet të hiqesh mënjanë.

5. Përgjigju, por mos reago.

Një përgjigje rrjedh nga qartësia mendore dhe forca emocionale dhe është zgjedhur për të prodhuar një rezultat të dëshiruar; ndërkohë që një reagim është një refleks i pakontrollueshëm, që rrjedh nga impulset e mbijetesës të bazuar mbi frikën. Qëndro larg reagimeve të pamenduar, dhe mëso të përgjigjesh me mend përballë energjisë negative.

6. Kujdesu për veten.

Nuk mund të kujdeseni për të tjerët, nëse nuk mund të kujdeseni për veten. Nuk është egoiste të duash veten, të kujdesesh për veten, apo t’a bësh lumturinë tënde një përparësi. Mësimi dhe praktikimi i kujdesit për veten do t’iu ndihmojë të qëndroni me këmbë në tokë dhe të fortë, kur ballafaqoheni me energji negative.

Mos nënvlerësoni dëmin që mund të shkaktojë energjia negative. Mëso se si të mbrohesh dhe bëje me zgjuarsi.

/INC.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0