Si të mbrohemi nga vjedhja e të dhënave në whatsapp - Business Magazine Albania

Si të mbrohemi nga vjedhja e të dhënave në whatsapp

Kohët e fundit njësia për “Hetimin e Krimeve Kompjuterike” ka bërë të ditur disa problematika me rrjetin e komunikimit, konkretisht Whapsapp-in. Individë të panjohur kanë krijuar një skemë për përvetësimin e llogarive të Whatsapp-it të individëve të ndryshëm, duke u hequr atyre të drejtat e logimit në llogarinë e tyre apo duke hyrë në bisedat e tyre teksa përdorin aplikacionin, pa e kuptuar se po bëhen pre e një krimineli.

Aplikacioni Whatsapp përdor një procedurë të njohur për përdoruesit e saj, e cila konsiston në marrjen e një mesazhi telefonik gjashtë-shifror për të aktivizuar një llogari personale. Kodi gjashtë-shifror, i cili është unik për ​ç​do numër celulari, i kërkohet viktimës përmes një mesazhi në Whatsapp nga një numër tjetër dhe në momentin e ndërveprimit mes tyre, ku autori i krimit merr kodin e viktimës ai ka lehtësisht akses në të gjithë mesazhet, fotot, videot, dokumentat si dhe kodet e ndara nëpërmjet mesazheve në Whatsapp. Të gjitha mesazhet e dërguara pas përditësimit të fundit, qoftë edhe mesazhet e fshira, janë të aksesueshme nga krimineli.

Gjithashtu është përfolur për një skemë të dytë që përdorin autorët e krimeve kompjuterike, e cila konsiston në dërgimin e një videoje të pajisur me një kod të dëmshëm për llogarinë e personit që merr mesazhin. Në momentin e shkarkimit të videos Whatsapp-i infektohet duke i lejuar akses autorit të krimit në llogarinë personale të dikujt tjetër.

Ky problem po shfaqet në të gjitha platformat si Android, IOS dhe Windows duke prekur edhe versionin për biznese të Whatsapp-it. Të dhënat janë se ky sulm bëhet zinxhir duke prekur të gjithë kontaktet e viktimave të mëparshme.

Megjithatë, ekzistojnë katër mënyra për t’u mbrojtur nga sulme të tilla:

1. Përditësimi i aplikacionit
Në momentin që aplikacioni përditësohet bëhet më e vështirë për të hyrë në llogarinë personale të personit të targetuar. Sa më i vonë të jetë aplikacioni aq më shumë favorizon dhe mbron personin.

2. Two Step Verification
Kjo ve​çori ju d​ërgon një kod gjashtë-shifror sa herë që dikush tenton të hyjë në llogarinë tuaj duke e dyfishuar kështu mbrojtjen e llogarisë tuaj.

3. Two Step Verification me email
Mënyra e tretë është e lidhur me të dytën, në momentin që kryeni two step verification (verifikim me dy hapa), ju kërkohet një adresë emaili në të cilën vjen një mesazh sa herë që dikush tenton të hyjë në llogarinë tuaj.

4. Opsioni Auto-Download
Duke hequr opsionin Auto-Download (shkarkim automatik) ju pengoni shkarkimin e videove të cilat mund të infektojnë llogarinë tuaj. Në momentin e marrjes së një video dashakeqe, nëse ju nuk e shkarkoni video-n qoftë automatikisht apo manualisht, askush nuk do të mund të fitojë akses në llogarinë tuaj.

Aktualisht autorët e këtyre krimeve kompjuterike po hetohen dhe ndiqen penalisht nga Drejtoria e Përgjithshme e Policisë, e cila u bën thirrje të gjithë personave të denoncojnë raste të tilla.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0