Si të krijoni një ambient pune ku neurodiversiteti është i pranishëm - Business Magazine Albania

Si të krijoni një ambient pune ku neurodiversiteti është i pranishëm

Unë jam duke mësuar se si të ndërtoj një kompani që mirëpret punonjësit me aftësi të ndryshme konjitive. Unë nuk jam ekspert, edhe pse kompania jonë fokusohet në zhvillimin e liderëve gjithëpërfshirës. Gjatë pandemisë, sfidat rreth shëndetit mendor në vendin e punës kanë dalë në pah, kështu që vendosa të ndaj aventurën time në lundrimin e përfitimeve dhe sfidave që vijnë nga neurodiversiteti.

Shpresoj që ta pranoni ftesën time për të mësuar rreth këtij aspekti të përfshirjes, sepse ndërsa e bëni këtë, udhëheqja juaj do të rritet dhe kompania juaj do të përfitojë.

1. Bëhuni të qartë për neurodiversitetin

Le të fillojmë me dy përkufizime kryesore:

Neurodiversiteti “është një term ombrellë që përfshin dallimet neurokonjitive si autizmi, çrregullimi i hiperaktivitetit të deficitit të vëmendjes (ADHD), disleksia, sindroma Tourette, ankthi, çrregullimi obsesiv-kompulsiv, depresioni, paaftësia intelektuale dhe skizofrenia. (nga Rrjeti i Vetë Avokimit të Autizmit)
Neurodiversiteti përfshin edhe ata që operojnë me funksion “normal” neurokonjitiv, të përshkruar si neurotipikë. Individët neurodivergjentë janë ata, funksionet e trurit të të cilëve ndryshojnë nga ata që janë tipikë neurologjikisht. (nga faqja e internetit EARN)
Është thelbësore të mbani mend se shumë çrregullime neurodivergjente nuk janë të dukshme për njerëzit që po i drejtojnë ato. Duke e vendosur veten si një aleat u dërgon sinjal kolegëve tuaj se jeni dikush të cilit është e sigurt t’i zbuloni çdo sfidë që ata hasin.

2. Sqaroni çështjen e biznesit

Një biznes duhet të ndërtojë kapacitetin e tij për të punësuar dhe punuar në mënyrë efektive me punonjës neurodivergjentë për një sërë arsyesh, duke përfshirë aksesin në pishinat e talenteve të paeksploruara më parë në një treg të ngushtë pune dhe akomodime të arsyeshme për stafin që nuk e kanë identifikuar më parë veten si neurodivergjentë.
Punonjësit neurodivergjentë shpesh (por jo gjithmonë) sjellin aftësi të forta që lidhen me saktësinë, përqendrimin, vëmendjen ndaj detajeve, besnikërinë, kohëzgjatjen dhe kënaqësinë me rutinën, si dhe pikëpamjet e papritura krijuese që përmirësojnë produktet, shërbimet dhe operacionet.
Është vërtetuar gjithashtu se ekipet neurodiversale, të cilat përfshijnë anëtarë neurodivergjentë dhe neurotipikë, mund të tejkalojnë ekipet e përbëra vetëm nga punonjës neurotipikë.

3. Ndërtoni aftësitë tuaja

Ju dhe firma juaj mund të filloni duke ndërtuar një themel të fortë:
• Eksploroni burimet e Rrjetit të Ndihmës së Punëdhënësve dhe Burimeve për Përfshirjen e Aftësisë së Kufizuar.
• Nëse keni një grup burimesh punonjësish me njerëz me aftësi/aftësi të ndryshme, ndërtoni qasjen tuaj duke u konsultuar me anëtarët e atij rrjeti. Nëse nuk e bëni këtë, inkurajoni punonjësit neurodivergjentë të lidhen joformalisht me njëri-tjetrin. Përfundimi: Ju po krijoni një mjedis pozitiv dhe gjithëpërfshirës në të cilin një punonjës ndihet mjaft i sigurt për t’u vetëidentifikuar si një person me aftësi të kufizuara.
• Vetëidentifikimi është rregull dhe praktikë. Punëdhënësit dhe menaxherët nuk duhet të identifikojnë paraprakisht asnjë punonjës si me aftësi të kufizuara. Marrëdhëniet e ndërtuara mbi nivele të larta besimi bëjnë të mundur që të flitet për të gjitha llojet e identiteteve. Në këtë mënyrë, dallimet tona mund të bëhen aktive dhe jo detyrime – kështu duket diversiteti në punë.
• Punoni me kolegët tuaj të burimeve njerëzore për të zhvilluar disiplinën e akomodimit të arsyeshëm për të mbështetur ata që mund ose nuk mund të dinë se çfarë të kërkojnë. Kjo jo vetëm që kërkohet nga ligji, por është gjithashtu mënyra e duhur për të nderuar dhe vlerësuar punonjësit tuaj.
Për punonjësit neurodivergjentë si ata në spektrin e autizmit, praktika si ato të detajuara në tre pikat e mëposhtme shpesh shërbejnë si investime të fuqishme.

4. Ofroni mundësi për të punuar në mënyrë fleksibël dhe në distancë
Pandemia ka krijuar norma të reja që e bëjnë shumë më të lehtë punën me punonjësit e neurodiversitetit. Ofroni orë pune fleksibël, me opsione për largim dhe/ose punë nga shtëpia, orar me kohë të pjesshme, mundësi për ndarjen e punës, rregullime në fillim ose në fund të orarit të punës dhe kohë kompensimi.

5. Përqendrohuni në pikat e forta të punonjësve dhe përshtatni sfidat e tyre
Nëse një punonjës neurodivers ju raporton, ju do të mësoni se si të vlerësoni pikat e tyre të forta dhe të përshtateni me sfidat e tyre. Realiteti: Ju tashmë e bëni këtë në mënyrën se si e individualizoni se si mbështesni çdo punonjës neurotip. Ju duhet të prioritizoni kohën që duhet për të optimizuar kontributin dhe për të zgjidhur sfidat që paraqesin punonjësit tuaj neurodivers.

6. Përdorni teknologjinë për të mbështetur punonjësit
Për disa kolegë, teknologjitë ndihmëse mund të transformojnë performancën e tyre. Një mbështetje e tillë mund të përfshijë softuer dhe pajisje si procesorë fjalësh portativë dhe që flasin, sisteme ndihmëse të dëgjimit, organizatorë dhe mbështetje vizuale, si dhe realitet virtual dhe lojëra për qëllime trajnimi. Bota e teknologjive ndihmëse po shpërthen, dhe mjetet dhe qasjet si këto do të pajisin njerëzit neurodivergjentë dhe neurotipikë.
Dimensionet e identitetit si raca dhe gjinia do të jenë gjithmonë të mëdha për liderët gjithëpërfshirës, sepse historia dhe shoqëria vazhdojnë të organizojnë mundësi dhe burime në lidhje me ngjyrën e lëkurës së dikujt dhe identitetin e tyre gjinor. Por udhëheqësit gjithëpërfshirës mësojnë të punojnë me dallimet e veçanta që shfaqen te individët me të cilët punojnë. Ne po mësojmë se kolegët neurodivergjentë kanë shumë për të ofruar dhe ata na sjellin – nëse jemi udhëheqës neurotipikë – një mënyrë krejtësisht të re për t’u rritur dhe për të shërbyer si aleatë.
Dhe për drejtuesit dhe menaxherët, si dhe kontribuesit individualë që janë vetë neurodivergjentë? Ne të gjithë kemi nevojë që ju të na mësoni dhe të na udhëzoni, sepse pikëpamjet tuaja dhe përvojat tuaja të jetuara janë të arta. Ne kemi nevojë që ju të na drejtoni me guxim dhe besim.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0