Si të dalloni nëse telefoni juaj celular gjurmohet, përgjohet ose monitorohet - Business Magazine Albania

Si të dalloni nëse telefoni juaj celular gjurmohet, përgjohet ose monitorohet

Si të dalloni nëse telefoni juaj celular gjurmohet, përgjohet ose monitorohet nga softueri spiun

Jeni të shqetësuar se dikush po spiunon aktivitetin e telefonit tuaj, po lexon mesazhet tuaja dhe po shikon se çfarë bëni në internet? Ky udhëzues shpjegon se si të dalloni në telefonin tuaj, si ta hiqni siç duhet dhe si të mbroheni nga spiunimi në të ardhmen.


Telefoni juaj celular ofron një pamje të tërë jetës suaj përmes ruajtjes së fotove, mesazheve dhe telefonatave. Mjerisht, kjo mund ta bëjë atë një objektiv për njerëzit që duan t’ju spiunojnë. Pavarësisht nëse përdorni një iPhone ose një smartphone Android, është e mundur që dikush të instalojë spyware në telefonin tuaj që gjurmon dhe raporton fshehurazi mbi aktivitetin tuaj. Është madje e mundur që dikush të monitorojë aktivitetin e celularit tuaj pa e prekur asnjëherë atë.

Spyware celular, ndonjëherë i quajtur stalkerware, mund të instalohet në telefonin tuaj për të monitoruar informacione të tilla si telefonatat, mesazhet me tekst, emailet, vendndodhjen, fotot dhe historikun e shfletimit. Në disa raste mund të jetë në gjendje të bëjë fotografi dhe të regjistrojë biseda në afërsi.

Spyware është projektuar që të mbetet i fshehur, në mënyrë që të monitorojë telefonin tuaj pa e ditur ju. Megjithatë, shumë spyware mund të zbulohen nëse e dini se çfarë po kërkoni. Në këtë udhëzues, ne do të prezantojmë 10 shenja që tregojnë se telefoni juaj mund të spiunohet. Më pas do t’ju shpjegojmë se çfarë të bëni nëse dyshoni se spyware është në telefonin tuaj dhe do t’ju tregojmë se si ta hiqni atë. Së fundi, ne do të eksplorojmë mënyra se si mund të mbroheni nga dikush që spiunon telefonin tuaj në të ardhmen.

Aplikacione të panjohura

Edhe pse spyware-i më i sofistikuar është i fshehur, njerëzit herë pas here keqpërdorin aplikacione si aplikacionet e kontrollit prindëror për të spiunuar të tjerët. . Kërkoni në telefonin tuaj për ndonjë aplikacion të panjohur që nuk ju kujtohet të keni shkarkuar. Të zakonshmet për t’u kujdesur përfshijnë Net Nanny, Kaspersky Safe Kids, Norton Family dhe Qustodio.

Bateria po zbrazet shpejt-Nëse spyware po punon vazhdimisht, ai mund të shkarkojë baterinë tuaj më shpejt se zakonisht. Megjithatë, të gjitha bateritë degradohen me kalimin e kohës, kështu që shikoni për një ndryshim të rëndësishëm dhe të papritur, në vend të një përkeqësimi gradual.-Nëse vëreni një ndryshim të papritur, kontrolloni nëse ndonjë aplikacion i instaluar ose përditësuar së fundi është përgjegjës, përpara se të konkludoni se keni një problem.

Telefoni juaj po nxehet shumë-Nëse pajisja juaj është e nxehtë, mund të jetë një shenjë se dikush po ju spiunon duke ekzekutuar softuerin spiun në sfond. Kjo është veçanërisht e rëndësishme nëse telefoni juaj po nxehet edhe kur nuk e përdorni, ose kur mezi po e përdorni.

Përdorim i të dhënave- Aplikacioni i spiunazhit duhet të përdorë të dhëna për t’i dërguar informacione përsëri autorit, kështu që një rritje e përdorimit të të dhënave mund të ndodhë për të kontrolluar të dhënat tuaja celulare në iPhone, shkoni te “Cilësimet”, pastaj te “Të dhënat celulare”. Mund të shihni përdorimin e përgjithshëm të të dhënave ose lëvizni poshtë për të parë se sa të dhëna celulare konsumojnë aplikacionet individuale. Për të kontrolluar përdorimin e të dhënave celulare në Android, shkoni te Cilësimet > Rrjeti dhe Interneti > Përdorimi i të dhënave. Nën Mobile, do të shihni sasinë totale të të dhënave celulare që përdoren nga telefoni juaj. Prekni Përdorimi i të dhënave celulare për të parë se si ka ndryshuar përdorimi i të dhënave tuaja me kalimin e kohës. Nga këtu, ju mund të identifikoni çdo pikë deri në fund.

Pajisja celulare ristartohet vetvetiu – Nëse telefoni juaj fillon të ristartohet vetë, kjo do të thotë se mund të jetë hakuar, domethënë, do të thotë që pajisja juaj ndoshta ka marrë “malware” dhe se ka rënë në konflikt me aplikacione të tjera.

Ngadalësimi drastik i pajisjes – Nëse telefoni juaj befas bëhet dukshëm më i ngadalshëm, humbet shpejtësinë dhe kapaciteti i baterisë zvogëlohet, kjo do të thotë se dikush mund të ketë “hakuar” sistemin tuaj.

Një nga treguesit është shfaqja e tingujve të çuditshëm –
 Nëse dëgjoni jehona, tinguj statikë ose klikim, mund të jetë një shenjë se dikush po prek pajisjen tuaj. Ekspertët pohojnë se kjo ndodh rrallë, sepse hakerët kanë gjetur mënyra të reja për të përgjuar dhe monitoruar, por duhet t’i kushtoni vëmendje cilësisë së zërit.

Pajisja merr shumë kohë për t’u fikur – Kjo është një dukuri shumë e zakonshme dhe nëse vëreni se telefoni juaj po fiket dukshëm më gjatë se zakonisht, mund të nënkuptojë se pajisja juaj po i dërgon të dhëna një pale të tretë përpara se të fiket plotësisht, duke zgjatur kështu procesin e mbylljes.

Këtu janë disa  mënyra për të mbrojtur telefonin tuaj celular nga aplikacionet spyware në vitin 2022:
Mbajeni telefonin tuaj të sigurt. Ju mund ta zvogëloni rrezikun tuaj shumë duke u siguruar që telefoni juaj të preket vetëm nga njerëzit që ju besoni.
Ndërsa është ende e mundur të spiunosh një telefon pa e prekur atë, është shumë më e vështirë të instalosh spyware pa akses fizik.
Siguroni telefonin tuaj.
Kyçeni pajisjen tuaj me një fjalëkalim, PIN ose gjurmë gishti të sigurt dhe aktivizoni vërtetimin për instalimet e aplikacioneve.
Instaloni vetëm aplikacione të besuara.
Kur zgjidhni aplikacione në App Store, kërkoni aplikacione të besueshme me një bazë përdoruesish të vendosur mirë.
Gjëja më e mirë që mund të bëni është ta mbani GPS-in tuaj të fikur dhe ta ndizni vetëm kur ju nevojitet.
Është e rëndësishme të përditësoni pajisjen tuaj kur të disponohen përditësime të reja dhe të fshini çdo aplikacion që nuk është kontrolluar dhe nuk është në përdorim.
Nëse asgjë nuk funksionon, gjithmonë mund ta riformatoni pajisjen në cilësimet e fabrikës dhe të bëni një “backup” të gjithçkaje që është e rëndësishme për ju. top10vpn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0