Si të bëni realitet ëndrrat tuaja?

Si të bëni realitet ëndrrat tuaja?


Po sikur t’ju thosha se arritja e ëndrrave tuaja është shumë më e lehtë sesa mund të duket?

E vërteta është që ju mund të arrini pothuajse çdo ëndërr ose qëllim, që mund të keni me metodat e duhura. Dhe, këto metoda janë të arritshme nga kushdo.

Tingëllon shumë e mirë për të qenë e vërtetë apo jo? E pra, mund të befasoheni se sa lehtë mund të arrini ëndrrat tuaja.

Lexoni: Sipërmarrësit, ëndërrimtarët që përshtasin vizionin me realitetin e tyre

Më poshtë BusinessMag ju tregon 10 hapa të thjeshtë që ju duhet të ndërmerrni në mënyrë që të arrini çdo qëllim që keni vendosur.

1. Ndajini ëndrrat tuaja në mini-qëllime të vogla
2. Përcaktoni një Qëllim të qartë për çdo interes që keni
3. Përafroni këto qëllime me vizionin ose qëllimin tuaj përfundimtar
4. Qëllimet e vendosura duhet t’ju frymëzojnë
5. Listoni të gjitha qëllimet tuaja me detaje specifike
6. Përkushtohuni që të arrini secilin nga qëllimet e vendosura
7. Flisni për qëllimet tuaja me njerëz të tjerë në mënyrë që t’ju ndihmojnë të motivoheni
8. Vendosni qëllime të përditshme, javore dhe afatgjata
9. Për 10 minuta në ditë, imagjinoni arritjen e qëllimeve tuaja
10. Nërmerrni çdo ditë një hap drejt arritjes së qëllimeve të vendosura

/lifehack.org

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0