Si ta përdorni zemërimin në avantazhin tuaj në punë - Business Magazine Albania

Si ta përdorni zemërimin në avantazhin tuaj në punë

Si ta përdorni zemërimin në avantazhin tuaj në punë

Ju ka të ngjarë të jeni ndjerë i zemëruar në punë, por a e keni shprehur? Shumë njerëz mendojnë se zemërimi nuk ka vend në vendin e punës, por Hesha Abrams, autori i librit “Mbaj qetësinë: sekretet për zgjidhjen e konfliktit dhe zbutjen e tensionit”, thotë se ka. “Zemërimi është një emocion normal, dhe nëse nuk e përballoni, shpërthen dhe shpërthen në një mënyrë të shëmtuar dhe të keqe,” thotë ajo. “Inati nuk ka vend në vendin e punës, por zemërimi ka.” Zemërimi mund të përdoret në avantazhin tuaj, por vetëm nëse e shprehni atë në mënyrën e duhur.
Së pari, kapeni veten dhe vendosni se si zgjidhni ta shprehni zemërimin tuaj. Nëse ndiheni jashtë kontrollit dhe aq të zemëruar sa nuk mund të shihni apo të flisni drejt, Abrams sugjeron të mbyllni gojën dhe të merrni frymë thellë. Ajo e quan këtë “mbajtja e qetësisë”.

“Unë u kam mësuar fëmijëve diçka që unë e quaj ‘dinosaur’,” thotë ajo. “Përkulni thonjtë në pëllëmbën e dorës dhe shtrëngojini fort. Ndjeni një shpim i vogël që mjafton që të mashtrojë sistemin tuaj nervor për të menduar: “Diçka tjetër po ndodh këtu.” Kjo e thyen ciklin e zemërimit . Sinqerisht, të qenit jashtë kontrollit është e frikshme për njerëzit e tjerë, veçanërisht kur është dikush më i lartë në strukturën e pushtetit që nuk mund ta kontrollojë veten.” Më pas, pyesni veten: “Cili është rezultati që shpresoj të arrij?” Pastaj dizajnojeni qasjen tuaj mbrapsht për të qenë strategjik për rezultatin që dëshironi të merrni.

Kur shpreh zemërim, Abrams thotë se duhet t’u flasësh veshëve që po të dëgjojnë. Mënyra se si e shprehni zemërimin shpesh bazohet në mënyrën se si jeni rritur. Për shembull, nëse jeni rritur në një familje ku zemërimi dhe konflikti ishin në rregull dhe njerëzit ishin të kënaqur me bërtitjen, mund të jeni një person që ngre zërin kur jeni të zemëruar. Por nëse jeni rritur në një familje të qetë dhe të qetë, kjo lloj shprehjeje mund t’ju frikësojë.

Nuk ka asgjë të keqe të thuash “Jam vërtet i zemëruar” ose “Kjo po më çmend”. “Ju po i shprehni ndjenjat tuaja dhe keni të drejtë të shprehni zemërimin”, thotë Abrams. “Varet nga situata, me kë po flisni dhe sa i zemëruar jeni. Por ju ende duhet të kontrolloni veten.” Për shembull, ju mund të thoni, “Jam vërtet i zemëruar. Kjo politikë është thjesht e gabuar. Do të ndikojë dhe lëndojë shumë njerëz.”

“Kjo deklaratë kërkon që dikush t’ju dëgjojë dhe të ndërveprojë me ju,” thotë Abrams. “Ju nuk jeni të frikshëm dhe nuk po i largoni ata. Ju e keni ngritur zemërimin tuaj si një çështje që duhet trajtuar. Është përgjegjësi e personit tjetër të pyesë pse ose të zbulojë nëse mund t’ju ndihmojë.fastcompany

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0