Si pritet të jetë "Bota Inteligjente" në 2030   - Business Magazine Albania

Si pritet të jetë “Bota Inteligjente” në 2030  

Bota Inteligjente

-Sfidat teknologjike dhe drejtimet ku do të fokusohet kërkimi, sipas Huawei-

Huawei ka mbyllur Samitin Botëror të 18-të të Analistëve të mbajtur për tre ditë radhazi, ku morën pjesë më shumë se 400 të ftuar, përfshirë analistë financiarë, opinionistë dhe përfaqësues të medias. Samiti u mbajt edhe virtualisht, për të krijuar mundësi për një pjesëmarrje nga e gjithë bota.

Drejtuesi i Bordit të Institutit të Strategjisë së Kërkimit në Huawei, William Xu ndau me të pranishmit vizionin e kompanisë për një “Botën Inteligjente” të vitit 2030.
Çelësi i këtij vizioni është bashkëpunimi më i mirë mes industrive, akademive dhe institucioneve të kërkimit për një qasje më të hapur, gjithëpërfshirëse dhe bashkëpunuese ndaj risive që çliron potencialin e plotë të krijimtarisë njerëzore për të adresuar sfidat me të cilat përballemi të gjithë.

“Energjia me karbon të ulët, elektrifikimi më i gjerë i industrive dhe inteligjenca janë rruga drejt qëndrueshmërisë. Deri në vitin 2030 më shumë se 50% e gjithë energjisë do të vijë nga burime që janë të rinovueshme, më shumë se 50% e makinave që do të shiten do të jenë elektrike dhe më shumë se 18% e shtëpive do të jenë të pajisura me robotë inteligjentë. Duke fuqizuar një dimension më të gjerë të industrive, teknologjia TIK ka potencialin që të ulë ementimet globale të karbonit me 20% gjatë dekadës së ardhshme”, tha Xu gjatë fjalës së tij.

Ai vijoi më tej duke thënë se: “Në vitin 2030 do të ketë miliarda lidhje në të gjithë botën. Shpejtësitë e brezit të gjerë prej 10 Gbps do të jenë në dispozicion për çdo përdorues. Ne do të shohim një rritje 100 herë më shumë në fuqinë informatike dhe kapacitetin e ruajtjes së të dhënave. Teknologjitë që fuqizojnë brezin, transmetimin, përpunimin dhe përdorimin e informacionit dhe energjisë do të duhet të zgjerohen.”

Xu nuk la pa nënvizuar nëntë sfidat teknologjike dhe drejtimet në të cilat zhvillohen kërkimet që do të ndihmojnë në realizimin e vizionit të Huawei, të cilat janë:

  • Konstruktimi i 5.5G për të mbështetur miliarda lidhje të ndryshme.
  • Optika Nanoscale për një rritje të shpejtë të kapacitetit të fibrave.
  • Përmirësimi i protokolleve të rrjetit për të lidhur të gjitha gjërat.
  • Fuqi kompjuterike e përparuar dhe mjaft e fortë për botën inteligjente.
  • Nxjerrja e njohurive nga të dhënat masive për zhvillimin e inteligjencës artificiale në industri.
  • Të shkuarit përtej arkitekturës së Von Neumann për sisteme që ruajnë të dhënat. 100 herë më shumë.
  • Kombinimi i llogaritjes për arritjen e përvojës super-reale.
  • Mundësimi i vetë-monitorimit të vazhdueshëm për menaxhimin më proaktiv të shëndetit.
  • Një internet inteligjent i energjisë për prodhimin, ruajtjen dhe konsumin e energjisë elektrike të gjelbër.

“Këto janë nëntë sfidat teknologjike dhe drejtimet në të cilat do të fokusohen kërkimet e mëtejshme që ne besojmë se janë thelbësore bazuar në përvojën tonë në industrinë e TIK. Ato gjithashtu përfaqësojnë atë që ne besojmë se është e nevojshme për të arritur një botë inteligjente në 2030: Lidhje e fortë, informatikë më e shpejtë dhe energji më e gjelbër.”

Konferenca e parë Globale e Analistëve u mbajt në vitin 2004, dhe që prej asaj kohe është zhvilluar çdo vit. Samiti i këtij viti me temë “Për një botë inteligjente dhe plotësisht të lidhur”, u zhvillua nga data 12 prill deri më 14 prill në seanca të ndryshme, ku ekspertë të industrisë nga e gjithë bota ndanë prespektivat e tyre unike dhe diskutuan trendet për të ardhmen.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0