Si po ndryshon traktori jetën e familjes në një fshat të Beratit - Business Magazine Albania

Si po ndryshon traktori jetën e familjes në një fshat të Beratit


Në drejtim të Çorovodë vetëm 32 km larg Beratit gjendesh në fshatin Malinat. Natyra e ka bekuar këtë vend sepse ia ka dhënë të gjitha: tokë kodrinore e gjelbëruar, rezerva uji, klimë e butë. Por, për ta vizituar këtë vend kaq të bukur natyrisht të duhen jo më pak se dy orë nga qyteti kryesor.

Fshati Malinat shtrihet në jug të qytetit të Beratit. I rrethuar me kodra të buta në veri – jug, dalje të ujrave në krahun lindor drejt Osumit, fauna dhe flora janë të larmishme. Buqësia është zëri kryesor ekonomik i këtij fshatit dhe kultura që kultivohet masivisht është vreshtaria si pasojë edhe e trashëgimisë që i la fshatit sistemi i kolektivizimit. Përbërja e tokës është ideale për vreshtari dhe banorët e fshatit bëjnë maksimumin me punën e tyre për të rritur mirëqënien e tyre dhe përmisimin e kushteve në komunitet, por pa ndihmën e qeverisjes lokale e qëndrore është e pamundur të bësh ndryshime cilësore. Fshati vuan mungesën e një rruge që për banorët është mëse jetësore për të nxjerrë në treg prodhimet e tyre.

Lexo: “Një agronom në celular”, aplikacioni ndihmon fermerët të indentifikojnë sëmundjet

Pëllumb Bakushi në Malinat është një fermer i zonës. Ai iu është drejtuar disa institucioneve financiare, por për shkak të largësisë nuk ka gjetur mbështetje. Më pas u drejtua te FED Invest, që në rrethin e Beratit operon me 3 dege – Berat, Ura Vajgurore dhe Kuçovë.  I anëtarësuar në këtë institucion në qershor të vitit 2017, ai ka marrë kredi për blerjen e një traktori me vlerë 3.4 milionë lekë.

Z.Bakushi thotë se, më parë e kam punuar tokën vetëm me frezë dhe tani erdhi momenti që të investojë në blerjen e një makinerie bujqësore, traktor, për punimin e tokës dhe proceset e korrjeve dhe  mbjelljeve.

Traktori po i lehtëson procesin dhe rendimentin e punës. Për më tepër, zona nuk ka një makineri të tillë bujqësore, ndaj ai mendon se do ta japë me qera.

Pëllumbi ka punësuar të gjithë familjen në fermën e tij dhe si aktivitet kryesor ka vreshtarinë. Prodhimin e tregton në Berat, në kantina dhe në tregun ushqimor të shumicës.

Sfida më e madhe për të është mungesa e infrastrukturës rrugore. Kjo i rrit kostot e transportit.  Aktualisht bujqësia vijon të ketë pak akses në financim. Për shumë banka të nivelit të dytë, sektori bujqësor viijon të shfaqë rrezik të lartë për financim. Nga ana tjetër, edhe vetë fermerët theksojnë se kushtet e financimit nga bankat vijojnë të jenë frenuese me norma të larta interesi.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0