Si po ndihmohen SME-të në bujqësi që të rrisin eksportet në tregjet europiane? - Business Magazine Albania

Si po ndihmohen SME-të në bujqësi që të rrisin eksportet në tregjet europiane?

Si po ndihmohen SME-të në bujqësi që të rrisin eksportet në tregjet europiane?

Në Shqipëri, ka shumë biznese të vogla dhe të mesme në sektorin e verës, por janë të njohur edhe për produktet e bëra në Shqipëri, sidomos në fushën e përzierjeve aromatike dhe frutore. Këto sektorë kanë potencial të madh për të forcuar peizazhin ekonomik të vendit. Megjithatë, aspiratat e tyre për t’u zgjeruar në tregjet europiane shpeshherë mbulohen nga pengesat për shkak të sfidave në përmbushjen e kërkesave të standardeve.

Sfida kryesore  aktualisht lidhet me tregun me kosto të lartë, që kërkon cilësi dhe standarde të larta. Ne duhet të përqendrohemi fillimisht në cilësi dhe standarde. Çfarë duhet të bëjmë për këtë?

Hapat e nevojshëm për përmirësimin e cilësisë dhe standardit

  1. Certifikimi i Produkteve: Certifikimi është një hap i domosdoshëm për të hyrë në tregjet ndërkombëtare. Ai shërben si një pasaportë që garanton cilësinë dhe sigurinë e produkteve tona.
  2. Investimi në Infrastrukturë: Duhet të investojmë në linjat e agri-industrisë, paketimin dhe laboratorët. Këto investime do të ndihmojnë në përmirësimin e cilësisë së produkteve dhe në përmbushjen e standardeve ndërkombëtare.

Rëndësia e certifikimit dhe bashkëpunimi ndërinstitucional

Standardi i certifikimit është një proces i vazhdueshëm që kërkon bashkëpunim të ngushtë ndërmjet autoriteteve publike dhe private. Certifikimi siguron një hyrje të qëndrueshme në tregjet ndërkombëtare dhe ndihmon në rritjen e besueshmërisë së produkteve shqiptare.

Pengesat dhe gjidhjet

  • Pesticidet e pakontrolluara: Ne nuk kemi laboratorë të mjaftueshëm për të kontrolluar pesticidet dhe substancat e tjera që mund të ndikojnë në cilësinë e produkteve. Investimi në laboratorë dhe teknologji është thelbësor për të siguruar produkte të sigurta dhe cilësore.
  • Kontrolli i ujit: Mungesa e kontrollit të ujit është një tjetër pengesë që duhet adresuar për të garantuar cilësinë e produkteve tona.

Nevoja për investime në teknologji dhe inovacion

Për të konkurruar në tregjet ndërkombëtare, Shqipëria duhet të investojë në teknologji dhe digjitalizim. Kjo do të ndihmojë fermerët të përmirësojnë prodhimin dhe të përmbushin kërkesat e tregjeve të huaja.

Lexo edhe:Inteligjenca artificiale hibride, me në qendër njeriun, hap mundësi të reja

Përfitimet e inovacionit

  • Përmirësimi i prodhimit: Teknologjia dhe digjitalizimi ndihmojnë fermerët të rrisin rendimentin dhe cilësinë e prodhimeve të tyre.
  • Zhvillimi i infrastrukturës: Investimet në infrastrukturë ndihmojnë në përmirësimin e cilësisë së produkteve dhe në përmbushjen e standardeve ndërkombëtare.

Roli i institucioneve dhe programeve ndërkombëtare

Institucione si UNIDO dhe programet e mbështetura nga qeveria zvicerane dhe Bashkimi Evropian janë të rëndësishme për zhvillimin dhe promovimin e infrastrukturës së cilësisë në Shqipëri. Këto programe ndihmojnë në identifikimin e sfidave dhe në përmirësimin e cilësisë së produkteve shqiptare për tregjet ndërkombëtare.

Objektivat kryesore

  • Rritja e aksesit në tregjet ndërkombëtare: Objektivi kryesor është të rritet aksesi në tregjet ndërkombëtare për produktet shqiptare, sidomos për bimët mjekësore dhe aromatike dhe fruta të tjera.
  • Përmbushja e standardeve ndërkombëtare: Për të qenë konkurrues në tregjet evropiane dhe globale, produktet shqiptare duhet të përmbushin standardet ndërkombëtare.

Përmirësimi i cilësisë dhe standardeve të produkteve shqiptare është një hap i rëndësishëm për të siguruar suksesin në tregjet ndërkombëtare. Kjo kërkon investime në certifikim, teknologji dhe infrastrukturë, si dhe bashkëpunim të ngushtë ndërmjet institucioneve publike dhe private. Me mbështetjen e programeve ndërkombëtare dhe angazhimin e autoriteteve lokale, Shqipëria mund të përmbushë potencialin e saj dhe të kontribuojë në zhvillimin ekonomik të vendit.

scan

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0