Si liderët e suksesshëm parandalojnë të menduarit në grup - Business Magazine Albania

Si liderët e suksesshëm parandalojnë të menduarit në grup

liderët

Liderët më të mirë e dinë se zgjidhjet e suksesshme pasqyrojnë diskursin real dhe perspektiva të ndryshme. Ata punojnë në mënyrë aktive për të parandaluar mendimin në grup duke kultivuar praktikat e mëposhtme.

Drejtorët ekzekutivë duhet të marrin dhjetëra vendime çdo ditë. Por rruga drejt vendimmarrjes nuk ka të bëjë thjesht me sigurimin që të gjithë në ekip bien dakord. Mendimi në grup vepron si një pengesë për kreativitetin, pengon rritjen dhe i lë punonjësit të ndihen të pafuqishëm dhe të pamotivuar. Punonjësit në kompanitë e rrënuara nga mendimi i grupit nuk ndihen të sigurtë për të folur në mënyrë autentike. Ata luftojnë të ndihen të lidhur me misionin e organizatës së tyre, punën e tyre dhe aftësinë e tyre për të patur një ndikim.

Lexoni: “Pyet Richard”: Si të krijojmë partneritete dhe bashkëpunime më të thella?

E rrethojnë veten me njerëz që mendojnë ndryshe

Kjo praktikë e pengon mendimin e grupit të depërtojë në kulturën e një kompanie. Individët që kanë prejardhje unike inkurajojnë njëri-tjetrin të marrin në konsideratë mundësi të dallueshme jashtë sferës së përvojave të tyre.

Dëgjojnë

Liderët e mëdhenj vendosin tonin dhe sigurojnë që të gjithë në dhomë të ndjehen të dëgjuar duke inkurajuar dialogun e hapur, të respektueshëm dhe pranues. Ata që zotërojnë dëgjimin janë në gjendje të krijojnë hapësirë ​​të barabartë për punonjësit ekstrovertë dhe introvertë në seancat dhe diskutimet e brainstorming. Idetë më të mira nuk janë gjithmonë më të zhurmshmet.

Janë transparent në lidhje me paragjykimet

Kjo fillon nga lart. Kreu i Vistage David Zerfoss thotë: “Nëse je më i zgjuari në dhomë, je në dhomën e gabuar”. Liderët e suksesshëm janë në gjendje të heqin dorë nga besimi kufizues se idetë e tyre janë më të mirat dhe më të ndritura si parazgjedhje. Në vend të kësaj, ata janë transparentë në lidhje me paragjykimet e tyre para-ekzistuese dhe lejojnë të tjerët t’i sfidojnë ata, për sa kohë që e bëjnë këtë me respekt.

Kërkojnë mendim nga punonjësit në të gjitha nivelet

Është e lehtë të izolohesh nga ekipi i drejtpërdrejtë ekzekutiv i dikujt. Çdo punonjës duhet të ndihet sikur zëri i tij mund të dëgjohet, edhe nëse nuk ka një vend në tryezën e ekzekutivit. Feedback-u direkt nga punonjësit që bashkëveprojnë rregullisht me klientët është i pazëvendësueshëm. Në mënyrë të ngjashme, idetë nga kolegët e besuar nga industri të tjera ofron njohuri të freskëta, unike dhe masa mbrojtëse kundër nocioneve dhe paragjykimeve të paramenduara.

Mësojnë nga dështimi

Ne e dimë se ata që marrin rreziqe shpesh dështojnë para se të kenë sukses. Kur punonjësit që marrin rreziqe të menduara dhe dështojnë ndëshkohen, punonjësit marrin mesazhin se nuk duhet të rrezikojnë. Kjo vret inovacionin dhe gjenerimin e ideve.

Bëjnë pyetjet e duhura

Liderët mund të mendojnë se detyra e tyre është të marrin pjesë në takime dhe të zgjedhin idetë më të njohura në vend që të bëjnë pyetje sqaruese që vërtet kërkojnë të kuptojnë. Liderët e mëdhenj sfidojnë ekipin e tyre për të shpjeguar implikimet e mundshme të çdo ideje. Marrja e vendimeve të informuara kërkon punë, kohë, energji dhe aftësi dalluese. Mbështetja në mendimin e grupit nuk mund të jetë një zgjidhje e mirë.

Lexoni: Puna që doni nuk ju vjen në derë. Kërkojeni!

Qëndrojnë kureshtarë dhe nxisin dialogun e hapur

Ekzekutivët mund të mendojnë se detyra e tyre është të shesin dhe të bindin në vend që të hapin dialogun. Liderët më efektivë mbeten kureshtarë dhe e hapin bisedën ndaj dialogut dhe pikëpamjeve të kundërta. Liderët e mëdhenj e dinë se kur është koha për të ndaluar mbledhjen e inputit dhe për të filluar marrjen e vendimeve. me kaq shumë opinione dhe perspektiva në tryezë, ka një pikë ku duhet thënë “Faleminderit. Unë kam gjithçka tani. Më lejoni të marr pak kohë, ta mendoj mirë dhe të kthehem me planin tonë.” Pasi të jetë vendosur një plan, është e rëndësishme të ri-angazhoheni me ata që mund të jenë kundërshtuarë gjatë procesit. Njohja e kontributeve të tyre dhe ofrimi i njohurive për vendimin – pse u mor dhe çfarë përfitimesh do të sjellë – ndihmon në inkurajimin e njerëzve që të flasin përsëri në të ardhmen.

Kur drejtuesit janë transparentë në lidhje me gjykimet e tyre, i japin ekipit të tyre hapësirë për të dhënë opinione dhe për të sfiduar të gjithë të mendojnë përmes implikimeve, kjo nxit mendime të ndryshme, bashkëpunim dhe në fund, përgjegjshmërinë. Drejtorët ekzekutivë që kapërcejnë mendimin në grup dhe përdorin një shumëllojshmëri të gjerë perspektivash në procesin e tyre të vendimmarrjes, e shtyjnë organizatën e tyre drejt suksesit.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0