Si kjo kompani Fintech dëshiron ta bëjë ëndrrën amerikane më të arritshme për emigrantët - Business Magazine Albania

Si kjo kompani Fintech dëshiron ta bëjë ëndrrën amerikane më të arritshme për emigrantët

ëndrrën amerikane

E bashkëthemeluar nga djali i emigrantëve rusë, Nova Credit plotëson një nevojë që institucionet financiare globale të themeluara nuk mund ta bëjnë: të ndihmojë emigrantët të krijojnë depozita bankare në SHBA.

Të ndjekësh ëndrrën amerikane është një ferr shumë më i vështirë pa akses në depozita bankare. Kjo është arsyeja pse Misha Esipov, bashkëthemelues dhe CEO i Nova Credit, ndërtoi një kompani për të ndihmuar emigrantët të importojnë historinë e tyre të depozitave bankare nga vendi i tyre. Ndërsa ndiqte MBA-në në Stanford, sipërmarrësi me origjinë ruse filloi të studionte problemin e transportit të identiteteve financiare me të cilin prindërit e tij luftuan kur emigruan.

“Është një problem i industrisë që ekziston për një kohë shumë të gjatë dhe që lojtarët aktualë nuk janë të pozicionuar mirë për ta zgjidhur,” thotë Esipov.

Lexoni: Ja cila është idea futuriste e këtij startup-i për të luftuar ndryshimet klimatike

E themeluar në vitin 2016, Nova Credit me qendër në San Francisko tani e faturon veten si kompania e vetme që bashkëpunon me zyrat e depozitave bankare në mbarë botën për të ofruar të dhëna ndërkombëtare të kredisë për bankat dhe huadhënësit në kohë reale. Produkti kryesor i kompanisë Credit Passport ndihmon individë nga 20 vende të marrin karta krediti, kredi studentore dhe produkte të tjera financiare, gjë që është bërë për dhjetëra mijëra njerëz gjatë vitit të kaluar.

Një klient i tillë është Prabhdeep Chawla, një ish-bankier investimesh në Londër që tani ndjek një diplomë master në menaxhim nga Stanford Graduate School of Business. Pavarësisht se kishte një kartë korporate American Express dhe kartë personale si në Indi ashtu edhe në MB, Chawla fillimisht nuk ishte në gjendje të kualifikohej për një kartë Amex në SHBA përpara se të përdorte Nova Credit për të transferuar historinë e tij të kreditit.

“Për dikë që kërkon të transferohet në shtete për një afat më të gjatë, ata do të kenë nevojë për kredi për gjëra të ndryshme,” thotë Chawla. “Nëse dikush ju thotë se nuk mund të merrni një kartë krediti, atëherë si mund të filloni të ndërtoni një histori krediti? Ai fillon të bëhet një problem.”

Për këdo që nuk ka informacion të mjaftueshëm, Nova Credit së fundmi ka bashkëpunuar me kompaninë online të financave personale SoFi për të përdorur transaksione bankare si depozitat direkte për të krijuar një histori financiare. Kompania tani mund të aksesojë rreth 1.3 miliardë skedarë krediti për të ndihmuar emigrantët dhe konsumatorët e tjerë të marrin produkte financiare.

“Ne jemi të fokusuar në ndryshimin sistemik në mënyrë që njerëzit të mund të lëvizin këtu dhe të trajtohen sikur të kenë qenë këtu gjatë gjithë jetës së tyre,” thotë Esipov.

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0