Si e rriti njerku i Jeff Bezos djaloshin që u bë njeriu më i pasur në botë


Nga Robbie Abed

U deshën 25 vjet për t’u transformuar nga një sipërmarrës i ri në personin më të pasur në botë. Është fjala për drejtuesin e Amazon, Jeff Bezos. Por, prindërit e tij patën nevojë për më shumë kohë për të zhvilluar karakteristikat e suksesit te biri i tyre.

Njerku i Jeff-it, Miguel Bezos, arriti në Shtetet e Bashkuara në vitin 1962 si fëmijë direkt nga Kuba, siç raporton CNBC. Ai sapo kishte mbushur 16 vjeç dhe kishte vetëm tri këmisha, tre palë pantallona, ​​tre palë të brendshme dhe një palë këpucë të vetme. Ai nuk fliste asnjë fjalë anglisht.

Pas disa viteve në universitet dhe fillimit të punës, Miguel u martua me një nënë të vetme, e cila kishte një djalë katërvjeçar të quajtur Jeff. Vite më vonë, Jeff Bezos do të rrëfente për cilësitë që ai admironte në njerkun e tij. Numri një në listë? Fuqia e karakterit.

Autorja dhe akademikja Angela Duckworth publikoi studimin e saj mbi faktorin e vetëm të përbashkët për të gjithë njerëzit e suksesshëm. Ajo e quajti atë “fuqia e karakterit” dhe tha se ishte “shenja dalluese e njerëzve të mëdhenj”. Duckworth e përcaktoi këtë fjalë si “këmbëngulje dhe pasion për qëllimet afatgjata”.

Fillimi i një biznesi të suksesshëm kërkon më shumë se para, talent dhe ndjenja të forta. Kërkon gjithnjë definimin e qëllimit kryesor (afatgjatë). Kërkon karakter.

Ju mund të keni sukses si një sipërmarrës pa qenë gjeni apo kreativ. Sigurisht, ju mund të keni sukses edhe pa fat. Por, kurrë nuk mund t’ia dilni pa karakter… Jeff Bezos e zhvilloi karakterin nga babai i tij, i cili arriti të mbijetonte në një vend të huaj pa para, pa shkathtësi dhe pa lidhje familjare.

Karakteri ju mban në karrigen tuaj të punës, kur ju dëshironi të bëni ndonjë diçka tjetër. Karakteri ju motivon kur biznesi bëhet i mërzitshëm dhe i vështirë dhe filloni të ëndërroni për ditët tuaja të lavdisë si një punëtor i thjeshtë.

Karakter do të thotë të punosh shumë, sepse ke një vizion të madh për jetën tënde, sa përveç ndërmarrësisë, asgjë tjetër nuk mund t’ju ndihmojë ta bëni atë vizion realitet. Fillimi është pjesa e lehtë; procesi është i vështirë dhe kërkon shumë karakter.

Si të rrisni fëmijë me karakter

Babai im bëri të njëjtën gjë që njerku i Jeff Bezos bëri për të. Unë e kam parë babain tim të heqë dorë nga puna në zyrë, në mënyrë që ai të mund të fillonte biznesin e tij si agjent udhëtimi. E kam parë atë të luftojë për bizneset e tij, shëndetin dhe familjen e tij. Te ai dallova një burrë me karakter dhe e ndoqa shembullin e tij. Unë gjithashtu e lashë punën time të korporatës dhe fillova një biznes. Dështova. E provova përsëri. Pa shembullin e babait tim, kurrë nuk do ta kisha marrë guximin as ta provoja.

Tani kam një vajzë pesëvjeçare. Bashkëshortja ime dhe unë po punojmë për të zhvilluar karakterin e vajzës tonë të vogël. Në fund të fundit, unë nuk kam kaluar të njëjtat pengesa si njerku i Jeff Bezos dhe ndoshta nuk kam zhvilluar të njëjtin nivel të karakterit. Por unë jam i vendosur t’i jap vajzës time atë që mundem – këmbënguljen dhe pasionin për të arritur suksesin në termin afatgjatë. Kjo do të thotë se dua që ajo të ketë diçka më shumë se talent, para ose pasion. Unë dua që ajo të ketë pasionin dhe këmbënguljen për t’u shpërngulur në një vend të ri dhe për të rritur fëmijën më të pasur në botë.

INC

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale