Shuhen flakët në Paris, qeveria pezullon vendimin për rritjen e çmimit të naftës

Shuhen flakët në Paris, qeveria pezullon vendimin për rritjen e çmimit të naftës


Franca do të pezullojë rritjen e çmimit të karburantit pas protestave të vazhdueshme të dhunshme gjatë fundjavës, në një koncesion të madh nga qeveria e Presidentit Emmanuel Macron.

Kryeministri Edouard Philippe do të njoftojë një moratorium të martën mbi rritjen e çmimit të karburantit, i cili ishte planifikuar të hynte në fuqi më 1 janar.

Kostoja në rritje e benzinës dhe naftës shkaktoi protesta që u transformuan në demonstrata më të gjera kundër qeverisë së Macronit, duke ekspozuar tensionet midis elitës metropolitane dhe të varfërve ruralë.

Qeveria është duke shpresuar se pezullimi i rritjes së çmimit të karburantit do të ulë “zjarrin” e protestave, të cilat mblodhën rreth 36,000 vetë në rrugët e Francës vetëm të shtunën.

‘Harku i Triumfit’ u mbush me slogane në mbështetje të “lëvizjes së verdhë” dhe të tjerëve duke kritikuar Macronin si President “i të pasurve”.

Kostoja e naftës është rritur 16% këtë vit nga një mesatare prej 1.24 euro (1.41 dollarë) për litër në 1.48 euro (1.69 dollarë), duke arritur në 1.53 dollarë ($ 1.74) në tetor, sipas UFIP, Federatës së Industrisë së Naftës në Francë.

/CNN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0