“Shtyllat e Krijimit”, teleskopi hapësinor James Webb kap imazhe befasuese - Business Magazine Albania

“Shtyllat e Krijimit”, teleskopi hapësinor James Webb kap imazhe befasuese

Teleskopi hapësinor James Webb, ka marrë imazhe befasuese të të ashtuquajturave “Shtyllat e Krijimit”. Ato janë re të dendura gazi dhe pluhuri ndëryjor të ftohtë, ku formohen yje të rinj. Imazhi i ri i Webb-it fokusohet në Mjegullnajën masive të Shqiponjës 6500 vite dritë nga Toka.

Shtyllat e Krijimit u fotografuan për herë të parë nga Teleskopi Hapësinor Hubble, në 1995 dhe përsëri në 2015.

Krahasuar me Teleskopin Hapësinor Hubble, pasqyra e të cilit është 2.4 metra në diametër, pasqyra e James Webb është 6.5 metra në diametër dhe përbëhet nga tetëmbëdhjetë seksione gjashtëkëndore të veshura me ar, për këtë arsye imazhet janë shumë më cilësore. cnn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0