Shtyhen masat shtrënguese edhe për dy javë - Business Magazine Albania

Shtyhen masat shtrënguese edhe për dy javë

masat shtrënguese

Edhe për dy javë të tjera do të kemi të njëjtat masa kufizuese aktualisht në fuqi. Komiteti Teknik i Ekspertëve vlerësoi në mbledhjen e fundit se ka një përmirësim të lehtë të situatës, por nuk jemi një nivelin për ta kontrolluar lehtësisht.

Sipas vlerësimeve të Komitetit, pavarësisht se ka një rënie të treguesve, situata nuk është në atë nivel që të mund të kontrollohet lehtësisht.

Komiteti ka vlerësuar si efekt pozitiv respektimin e masave nga qytetarët dhe fushatën e vaksinimit. Megjithatë ekspertët e këtij komiteti kanë vlerësuar se, situata nuk është aty ku duam të jemi, ndaj masat do të vijojnë të jenë në fuqi edhe për dy javë.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0